adbirdie virüsü nasıl temizlenir?

0

adbirdie virüsü nedir?

adbirdie virüsü nasıl temizlenir?

adyourexchange virüsü nedir? adyourexchange nasıl temizlenir?

cemkara cemkara (4205)
6 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  adbirdie virüsü nasıl temizlenir?

  Teknik olarak virüs olarak nitelenmeyecek adbirdie, adyourexchange, tablet, telefon, bilgisayar  gibi cihazlarda reklam görüntülenmesine sebep olan bir çeşit dns yönlendirmesidir.

  adyourexchange, adbirdie, özellikle bir yazılım veya virüs ile bilgisayarınıza bulaşmaz. 

  uzmanim.net üzerinde defalarca bu konuda uyarılar yayınlamıştı. adbirdie Adsl modemdeki güvenlik açığından yararlanan saldırganlar tarafından modeminizin ayarlarında yapılan değişiklikler yüzünden karşınızda çıkmaktadır. Bu sebepten telefon, tablet veya bilgisayarda virüs taraması yapmak buna çözüm değildir.

  En kesin çözüm yeni ADSL modem almaktır. Eğer adbirdie  ile ofis, okul gibi bir ortamda karşılaşıyorsanız, bu ortamda güvenlik açığı olan cihazlar var demektir.

  Bu güvenlik açığı ile ilgili detaylı bir yazı Misfortune Cookie güvenlik açığı nedir?  burada paylaşılmıştı.

  adbirdie virüsü nasıl temizlenir?

  Geçiçi çözüm olarak Adsl modemi sıfırlamak, tarayıcı verilerini sıfırlamak ve DNS değiştirmek sizi adbirdie virüsünden kurtarır. Fakat bunlar geçici çözümlerdir. En kesin çözüm yeni bir adsl modem almaktır.

  Adbirdie virüsü olarak adlandırılan durum aslında modem kaynaklı bir DNS yönlendirmesidir. Bu Adsl modem üzerinden  bağlanan tablet, cep telefonu ve bilgisayar gibi cihazlar  Adbirdie gibi siteleri kendiliğinden açarlar. Virüsün sebebi, bilgisayara bir zararlı yazılım bulaşması değil ADSL modemdeki güvenlik açığıdır.

  Web sitelerine girerken neden  Adbirdie gibi siteler açılıyor?

  Bu durumla karşılaşıyorsanız muhtemelen eski tip bir ADSL modem kullanıyorsunuz. Modeminiz TP LINK marka veya modemin firmware'i Zyxel ise (modemin içinde gömülü çalışan yazılım) bu güvenlik açığına maruz kalabilirsiniz.

  Bu sadece TP Link marka modemleri etkileyen bir güvenlik açığı değildir. Aynı gömülü yazılımı kullanan pek çok farklı model bundan etkileniyor.

  Örneğin TP LINK TD-8816, TD-8817, TD-8840T, TD-W8151N, TD-W8901N, TD-W8951ND, TD-W8961ND modemleri bu saldırılardan etkileniyor. Sizin modemin markası farklı olabilir fakat bu sayfalar ile karşılaşıyorsanız muhtemelen siz de saldırı altındasınızdır anlamına geliyor.

  Bu sebepten hem bilgisayar hem de tablette bu siteler ile karşılaşıyorsunuz. Bu tür eski model adsl modemlerdeki güvenli açığını kullanan hacker'lar sizi istedikleri sitelere yönlendirebiliyorlar. Hatta Google, Facebook, Youtube, Twitter gibi sitelere girdiğinizi düşünürken başka bir siteye yönlendirilmeniz içten bile değil.

  Adbirdie virüsü temizleme

  Ortada bir virüs olmadığı için aslında  sizin yapmanız gereken ADSL modem ve bu adsl modemi kullanan cihazlar için güvenlik önlemi almak.

  Adbirdie virüsü  olarak adlandırılan olayı çözmek  şunları yapabilirsiniz:

  1. ADSL modeminizin varsa Firmware güncellemesini yapmak: Modeminizin üreticisinin sayfasını ziyaret edin. Adsl Modeminize ait bi güncelleme varsa yükleyin. Eski model modemlerde maalesef güncelleme bulamayabilirsiniz.
  2. Yeni adsl modem almak: Eğer imkanınız varsa yeni bir ADSL modem almalısınız. Çünkü benim gördüğüm kadarı ile  TP link gibi modem üreticileri bu güvenlik açığından zarar gören adsl modemler için yeni bir yazılım çıkartma planları yok. İlerde daha büyük sorunlar yaşamamak için yeni bir ADSL Modem alabilirsiniz.
  3. DNS değiştirmek:  Bu tam çözüm olmamakla birlikte şuanki sorunu çözmek için kullanılabilir. Bu güvenlik açığı şuan DNS yönlendirmesi olarak kullanılıyor fakat hackerlar farklı bir saldırı yöntemi kullanmaya başlarsa DNS değiştirmek çözüm olmayacaktır.  DNS i cep telefonu, bilgisayar ve tablet yani tüm o modemi kullanarak internete çıkan cihazlar için yapmalısınız.
  4. ADSL modeme dışardan erişimi kapatın: Adsl Modem arayüzüne girerek adsl modeme dışardan erişimi yasaklayın (orta seviye teknik bilgi gerektirir, bilen birilerinden destek alabilirsiniz)

  Bu güvenlik açığından en az oranda etkilenmek için lütfen önce bilgisayar, tablet veya cep telefonunuzda DNS sunucu bilgilerini değiştirin. Özellikle DNS otomatik al seçeneği aktifse bunu kapatın ve elinizle DNS sunucu bilgilerini girin.

  Eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız tablet veya cep telefonunuzun DNS sunucularını değiştirin.

  Bilmiyorsanız şu linkler size yön gösterecektir.

  Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir?

  iPhone DNS değiştirme

  Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

  Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

  En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir?

  Windows 7 ve Windows 8 için nasıl DNS değiştirilir yukarıdaki linklerden bulabilirsiniz. Ayrıca güvenilir DNS sunucu listeleri yukarıdaki linklerde mevcuttur.

  NOT: DNS değiştirmenize rağmen uyarı tekrar karşınıza geliyorsa sayfayı yenileyin

  Adbirdie siteleri dışında da kendiliğinden açılan siteler olabilir. DNS değiştirmek geçici bir çözümdür. Şuanki sorununuzu çözebilir fakat bu güvenlik açığı zamanla form değiştirmektedir. Hackerlar farklı saldırı yöntemleri üzerinden sürekli çalışıyorlar ve her geçen gün yeni bir saldırı yöntemi çıkabiliyor.

  Adbirdie virüsü olarak tabir edilen durum için yapılabilecek çözümler yukarıda anlatıldığı gibidir.

  cemkara cemkara (4205)
  6 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol