adcash reklamları kaldırma

0

Adcash reklamları nasıl kaldırılır aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Adcash, adware yani reklam yazılımı olarak adlandırılan bir programdır. Virüs değildir. Adcash pop-up pencereler ile reklam pencereleri açar.  Bu reklamlar sponsor linkleri, metin reklam veya resimli reklam içerebilir.

Adcash virüs müAdcash kaldırmaAdcash temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Adcash teknik olarak virüs değildir. Internet tarayıcınızın içinde pop-up yani kendinden açılır pencerelerde size reklam gösterir. Chrome, Firefox, Internet Explorer tarayıcılarından hangisini kullandığınızın bir önemi yoktur. Hangi sitede olursanız olun Adcash size açılır pencereler içerisinde sponsor firmaların metin , grafik reklamlarını gösterir. 

Adcash virüs olmamasına rağmen virüsler kadar rahatsız edici olabilir ve bu reklamlar can sıkıcı bir hale gelir. Pek çok kişi Adcash'i reklam virüsü olarak tanımlanır. Fakat hiç bir virüs özelliği göstermez.

Adcash kaldırma, Adcash temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. Adcash kaldırma ve Adcash temizleme işlemi şu aşamalardan oluşacaktır:

 1. Adcash potansiyel istenmeyen yazılımı ve reklam yazılımının kaldırılması.
 2. Adwcleaner ile Adcash kaldırma ve temizleme
 3. Junkware Removal Tool ile Adcash kaldırma ve temizleme
 4. Malwarebytes anti-malware ile virüs temizleme ve diğer zararlıların temizlenmesi.

Adcash temizleme işleminde tüm aşamaların eksiksiz yapılması önemlidir. Bu sebepten aşamamaları atlamamamız önerilir. Fakat size uymayan bir durum söz konusu ise sonraki aşamaya geçebilirsiniz. 

Takıldığınız bir noktada uzmanim.net'e soru olarak sorabilirsiniz.

hakan hakan (15424)
10 yıl önce sordu

  Toplam 2 Cevap


  0

  Adcash reklamları nasıl kaldırılır? Adcash nasıl temizlenir? Adcash virüs mü?

  Adcash,  kullanıcıya internet explorer, firefox, Chrome gibi tarayıcılar içerisinde kendinden açılır pencereler ile reklam gösterir. Bu reklamların amacı Adcash üzerinden kendinden açılır pencelerer içerisinde gösterilen reklam veren sponsor sitelere trafik oluşturmak, bu yöntem ile para kazanmaktır.

  Adcash pencereler, metin reklamlar veya resim reklamlar şeklinde karşınıza çıkabilir. Kendiliğinden açılan pencereler siz herhangi bir sitede gezinirken karşınıza çıkabilirler.

  Adcash virüs mü?

  Adcash virüs değildir. Potansiyel istenmeyen yazılımlar, Reklam Yazılımları grubuna giren bir programdır. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınız kurulurlar. Kullanıcının program kurarken yaptığı dikkatsizlikten faydalanırlar. Örneğin Youtube video downloader yazılımı bu tür ücretsiz yazılımlara iyi bir örnektir. Youtube video downloader yazılımını yüklediğinizde onunla beraber pek çok tarayıcı korsanı  ve potansiyel istenmeyen yazılım, reklam yazılımı yüklenir.

  Program kurarken dikkatli olmalısınız. Pek çok reklam yazılımı, potansiyel istenmeyen yazılım gömülü olarak ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir. Örneğin siz Daemon Tools programın yüklemek istersiniz fakat bu program ile birlikte bilgisayarınıza reklam yazılımları, PUP yani potansiyel istenmeyen yazılımlar da yüklenir.

  Bu yazılımlar virüs değildir. Virüsler kendi kendini kopyalama ve çoğaltma yeteneğine sahiptir. Virüsler amaç olarak sistemi yavaşlatmak veya çökertmek amaçlı tasarlanırlar.  Fakat potansiyel istenmeyen yazılımlarda virüsler gibi tehlikeli olabilirler.  Aşağıdaki anlatılan aşamalarda virüs temizleme işlemide yapılacaktır. O sebepten tüm aşamaları eksiksiz yapmanız önerilir.

  Virüslerden korunamk için mutlaka bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows XP gibi Windows işletim sistemleri için oldukça güvenilir ücretsiz antivirüs yazılımları vardır. Ev kullanıcılarının virüslerden korunması için bu antivirüs yazılımları oldukça faydalıdır. Virüsler potansiyel istenmeyen yazılımlardan çok daha tehlikelidir. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, şifre, kullanıcı adı, kredi kartı gibi kritik bilgilerinizi çalabilir.

  Bu tür istenmeyen yazılımlar pek çok kullanıcı tarafından reklam virüsü olarak adlandırılır. Reklam virüsü tanımlaması hatalı bir tanımlamadır. Virüs yazılımlar sistemde kendilerini gizlerler ve bilgi çalmak, sistemi çalışamaz hale getirmek, bilgisayarı yavaşlatmak, kredi kartı, banka bilgileri, şifre kullanıcı adı gibi kritik bilgileri çalmak gibi hedefleri olabilir.

  Windows 8.1 / Windows 8 / Windows7 / Windows XP uyumlu antivirüs programları hangileridir? linkinden ücretsiz bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

   

  Aşamalardan birinde bir sorun ile karşılaşırsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz. Adcash temizleme aşamalarından en önemlisi ilgili programın tespit edilmesidir. Eğer Adcash yazılımını kaldırmazsanız aşamalar işe yaramayacaktır. 

  Adcash kaldırma Adım 1 :  Adcash yazılımının kaldırılması.

  Adcash kaldırma işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

  • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmiDenetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

  • Adcash ile ilişkili programlarını bulun sağ tuşla tıklayın ve Kaldır'ı seçin. Adcash  ile ilişkili programı şu programlardan biri olabilir:
    Adcash, WebConnect, SenseWebCakeConduit, , WebCake  BetterSurf


  • Eğer bu programlardan birisi yoksa ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz.Adcash nasıl kaldırılır? programlar ve özellikleri

  Programlar içerisindeki Adcash programını sağ tuşla tıklayın ve kaldır'ı seçin

   

  Adcash kaldırma Adım 2 : Adwcleaner ile Adcash kaldırma

  AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan Adcash kaldırma

  1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.

  2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
  3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
   Adcash kaldır - adwCleaner
   ADWCleaner Adcash istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
  4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Adcash ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
   Adcash kaldırma - temizleme ekranı
   ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

   

  Adcash kaldırma Adım 3: Junkware Removal ile Adcash temizleme

  Junkware Removal  aracı ile  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome internet tarayıcılarından  Adcash temizleme

  Junkware Removal, Adcash uzantılarını  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından temizlemek, kaldırmak için çok güçlü bir araçtır.

  Aşağıdaki adımları kullanarak Junkware ile   Adcash kaldırma işleminde,  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarındaki Adcash  uzantılarını sileceğiz.

  1. Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır? linkinden Junkware temizleme aracını indirin.

  2. İndirdiğiniz  JRT.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
  3. Konsol ekranında Junkware temizleme aracı çalışacaktır. Tarama işlemi için bir tuşa basın.
   Adcash kaldırma - temizleme aracı ile taramaBu işlem biraz vakit alacaktır.  Tüm programları kapatın ve sabırla bekleyin.
  4. Tarama işlemi bittikten sonra ekrana temizleme ile ilgili bir rapor gelecektir.

   

  Adcash kaldırma Adım 4: Internet Explorer, Chrome, Firefox resetleme

  Adcash'i Internet Explorer'dan kaldırma

  Internet Explorer içerisinde "Dişli" şeklinde görünen ikonu tıklayın ve Internet explorer'ın işlem menüsüne ulaşın.

  Buradan İnternet Seçenekleri - Internet Options bölümünü tıklayın.

  Adcash nasıl kaldırılır? Internet Explorer internet seçenekleri

  Buradan Gelişmiş - Advanced  sekmesini tıklayın ve açılan pencereden Sıfırla - Reset 'i seçin.
  Adcash nasıl silinir? Internet Explorer sıfırlama

   

  Reset butunundan sonra açılan pencereden "Kişisel ayarları sil"  "Delete personal settings" i işaretleyin ve Sıfırla - Reset i tıklayın.

  Adcash nasıl temizlenir? Internet explorer kişisel ayarları sil

   Adcash'i Firefox'tan kaldırma

  Firefox içerisinde en tepede solda bulunan Firefox yazısının yanındaki aşağı ok butonunu tıklayın ve açılan menüden Yardım - Help > Sorun giderme bilgisi - Troubleshooting Information seçin

  Adcash nasıl silinir firefox

  açılan pencereden Firefoxu Sıfırla - Reset Firefox seçin.

   

  Adcash'i Chrome'dan temizleme

  Chrome içerisinde sağ üst köşede alt alta bulunan üç çizgi şeklindeki Chrome menüsünü tıklayın.

  Ayarlar > Ayarlar'a gelin Görünüm  > Ana Sayfa düğmesini göster tıklayın. Yeni Sayfa Sekmesi Değiştir tıklayın. Survey 2014 linki varsa buradan kaldırın.

  Daha sonra Chrome uzantılarını Extentions kontrol edin.

  Araçlar > Uzantıları seçin.

  Adcash nasıl temizlenir chrome

  Chrome uzantıları - Extentions içinde ne olduğunu bilmediğiniz tüm eklentileri silin (varsa  Adcash, RelopiX, You-bar, IsoBuster Toolbar, Ask.ComAsk Toolbarlinkbucks.comSweet PageBrowserDefenderMysearchresults, aartemis​​, Nation zoomHizliarama.com, Yontoo gibi). Silme işlemini eklentinin yanındaki çöp sepeti ikonundan yapabilirsiniz.
  Chrome Adcash uzantılar kaldır

  Daha sonra yine ayarlar bölümüne girin. Sayfanın altına doğru "Arama motorlarını yönet" i tıklayın. 

  Ve varsayılan arama moturunuzu değiştirin.

  Adcash nasıl temizlenir? chrome varsayılan arama motoru değiştirme

   

   

   

  ADIM 5:  Bilgisayarın malware gibi zararlı yazılımlardan arındırılması.

  Bu adımd​a bilgisayarınıza bulaşan malware yazılımlar temizlenecektir.

  Son olarak bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

  1. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
  2. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
   Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? 

  MalwareBytes bilgisayarınızı Browser Hijacker yani tarayıcı gaspçısı yazılımlara karşı tarayacaktır.

  Tüm bu işlemlerden sonra Adcash'i bilgisayarınızdan silinecektir.

  Anlatımlar Windows 7 işletim sistemi için yapılmıştır fakat Windows VistaWindows 8 ve Windows XP için kolayca uygulanabilir.

  Sorun devam ederse uzmanim.net'e bildirebilirsiniz.

  hakan hakan (15424)
  10 yıl önce cevaplandı

   0

   Söylediğiniz yöntemlerin hepsini yaptım fakat adcash hala kalkmadı internet sayfası üzerinde nereye tıklarsam tıklayım yeni sekmede reklamlar açılıyor. Önerdiğiniz programları çalıştırdığımda adcash le ilgili bi sürü dosyayı temizledi fakat şu an tarattığımda hiç birşey bulamıyor. chrome da 1 tane eklenti yok. kaldırıyorum tekrar kuruyorum banamısın demiyor. başka bir çözüm öneriniz varmıdır? işletim sistemim win 8.1 combofix deneyim dedim ama win 8 i desteklemiyor...

   kenaninal kenaninal (1)
   8 yıl önce cevaplandı

   • Combofix çözüm olmaz maalesef. yüklü olan program listenizi ve reklam sorununuzu ayrı bir soru olarak uzmanim.net'e sorun yardımcı olalım. murat 8 yıl önce
   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol