Adidas yıldönümü kutlaması nedir? Virüs mü?

Whatsapp'tan Adidas yıldönümü kutlaması diye bir mesaj aldım. Mesajda Adidas 3100 çift ayakkabı veriyor yazıyordu ve ben https://svip-66.top/j/?c=ad yazan linke tıkladım. Bi anket geldi doldurdum. Bu mesaj gerçek mi? Anket sonunda ayakkabının 3 içinde yollanacağı yazıyordur.

Anonim Anonim (156)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu tür mesajlara oltalama / yemleme deniyor. Burada https://www.youtube.com/watch?v=i9PdXU0aUZw detaylı anlattım.

    Adidas ve başka firmalar bu şekilde ücretsiz ayakkabı ya da başka ürün dağıtmazlar. Linke tıkladıysanız bir sorun olmaz fakat yönlendirilen siteler üzerinden uygulama indirirseniz telefona virüs bulaşma riski var.

    Zaman zaman Adidas yıldönümünü kutluyor gibi mesajlar Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden yayılıyor. Mesajdaki linke dokunduğunuzda uydurmaca bir anket açılıyor. Daha sonra sizden mesajı 5 whatsapp gurubuna ya da 20 arkadaşınıza yollamanız isteniyor.

    En sonunda da ayakkabıların 3 gün içinde yollanacağı fakat size gösterilen uygulamayı indirmeniz gerektiği söyleniyor.

    Bu tür mesajlar bilgi çalmak için kullanılır. Bu tür linklere tıklamayın, dokunmayın.

    alattin alattin (16999)