Adil Kullanım Kotası (AKK) Kaldırma 2016

Adil Kullanım Kotası (AKK) nasıl kaldırılır?

Adil Kullanım Kotası kaldırma 2016 işlemi aşağıda yer alan cevap bölümünde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

brsozl brsozl (1961)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Adil kullanım kotası çoğu kullanıcının oldukça canını sıkan bir durum. İnternette bol bol içerik tüketen, yükleme ve indirme işlemleri yapan kullanıcılar çoğu zaman kotanın yenilenmesinden kısa bir süre sonra adil kullanım kotasına takılıyor.

    Kısaca AKK olarak adlandırılan adil kullanım kotası çoğu kullanıcının işlerini aksatmasına sebep olan bir kısıtlama. Bizde bu yazımızda AKK'yi (Adil kullanım kotası) nasıl kaldırabileceğinizi anlatacağız.

    AKK kaldırma 2016 işlemini modem ayarlarınız üzerinden gerçekleştireceğiz. Piyasada bulunan çoğu markanın modemlerinde bulunan MSS ve MTU ayarları, adil kullanım kotasının hızınızı sınırlamasının temel sebebi.

    İşte bizde modeminizin MSS ve MTU ayarlarını değiştirerek adil kullanım kotasını kaldırmış olacağız.

    Modem fabrika ayarlarına nasıl döndürülür? Modem nasıl sıfırlanır?

    AKK kaldırma 2016 işlemine geçmeden önce modeminizi fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekiyor. Modeminizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için modeminizin arkasında bulunan butona sokarak 10 saniye basılı tutabilirsiniz. Böylece modeminiz ilk günkü ayarlarına geri dönecektir.

    Ek olarak bazı modem modellerinde arka tarafta bir soket bulunuyor. Eğer sizde bu tip bir modem kullanıyorsanız bir iğne veya ucu sivri ufak bir aparatı o sokete 10 saniye basılı tutabilirsiniz.

    Adil kullanım kotası nasıl kaldırılır?

    Modem sıfırlama işlemini tamamladıktan sonra artık AKK kaldırma 2016 işlemine başlayabilirsiniz.

    AKK kaldırma 2016

    • İlk olarak adil kullanım kotasını kaldırmak istediğiniz internete bağlanın.
    • Bağlı olduğunuz internetin DNS ayarını Google DNS olarak değiştirin.
      (Google DNS: 8.8.8.8 - 8.8.4.4)
      NOT: DNS Değiştirmek için DNS değiştirme linkinden yardım alabilirsiniz.
    • Daha sonra herhangi bir tarayıcı (Google Chrome, IE, Mozilla Firefox gibi) aracılığıyla modem arayüzüne giriş yapın.

      NOT: Modem arayüzüne modeminizin altına bulunan ip adresini (192.168.2.1 gibi) tarayıcınızın adres satırına girerek bağlanabilirsiniz. Daha sonra arayüzde sizi giriş paneli karşılayacaktır. Eğer daha önce modem arayüzüne giriş yapmadıysanız yüksek ihtimal ile şifreniz standart olarak kullanıcı adı: admin şifre: admin şeklinde olacaktır. Ancak yine de modem arayüzüne girişte problem yaşarsanız ufak bir araştırmayla modeminizin arayüz ip adresini ve standart şifresini elde edebilirsiniz.

    • Modem arayüzünde MTU ayarlarına girin.ü
    • MTU ayarları bölümünde hızınıza göre işlem yapmanız gerekiyor.

      Eğer 8 Mbit internet kullanıyorsanız;
      TCP MMS (Varsayılan:1400) ayarını 500 olarak değiştirin.
      TCP MTU (Varsayılan:1480) ayarını 1480 olarak değiştirin.

      Eğer 16 Mbit internet kullanıyorsanız;
      TCP MMS (Varsayılan:1400) ayarını 1000 olarak değiştirin.
      TCP MTU (Varsayılan:1480) ayarını 1480 olarak değiştirin.

    Tüm bu adımların sonucunda AKK kaldırma 2016 işlemi başarıyla tamamlanacaktır.

    Tüm bu ayarlamaların sonucunda adil kullanı kotası kalkmadıysa veya internete bağlanamama gibi sorunlar yaşıyorsanız AKK kaldırma işlemini modeminizi sıfırlayarak tekrar deneyin. Hala sorun devam ediyor ve adil kullanım kotası kalkmıyor ise maalesef modeminizin AKK kaldırma işlemi ile uyumlu olmadığını söyleyebiliriz.

    AKK kaldırma 2016 işlemi sonucunda internete bağlanamama gibi sorunlar yaşıyorsanız yazımızın başında bulunan Modem fabrika ayarlarına nasıl döndürülür? Modem nasıl sıfırlanır? başlığından yararlanarak modeminizi sıfırlayabilir ve internetinizi eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

    brsozl brsozl (1961)