Adil Kullanım Kotası kalkınca internet hızı artacak mı?

Merheba uzmanım.net ailesi bir sualim olacak 2019 yılında kalkacak olan AKİL KULLANIM KOTASI ile birlikte internet hızı artacakmı örnek benim internetin hızı 8 MBPS 2019 yılında kalkacak olan AKİL KULLANIM KOTASI ile birlikte bu hızdamı artacak yoksa internet hızı sabitmi kalacak

gorele28 gorele28 (387)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Adil Kullanım Kotasının kalkması internet hızlarının artacağı anlamına gelmiyor. İnternet şirketinin sana verdiği kotayı doldurduğunda internet hızın düşüyordu ya, işte o artık düşmeyecek. Her zaman için paketinin hızı neyse onu kullanabileceksin.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      Eğer Türk Telekom müşterisiyseniz kasım ayında eve gönderdikleri faturanın arkasında "Size Özel" başlığı altında 1 Aralık 2018 itibariyle AKN kaldıracağını yerine biraz daha iyileştirilmiş şekilde kota sistemini getireceğini belirtiyor. Örneğin 24 Mbps 75 GB AKN (akn sonrası 8 mbps hız) olan bir internetiniz olduğunu düşünelim yeni sistemde 24 Mbps 75 GB kotalı olacak bu kotaya ulaştığınızda hızınız 8 mbps değil 10 mbps düşeceğini belirtiyor. Bu gönderilen yazılara göre ne yazıkki AKN kalkmıyor sadece adı değişiyor. Faturanızdaki "Size Özel" kısmını Türk Telekomun sitesinden e-faturanızada bakarak 1 Aralık 2018 itibariyle geçerli olacak olan hattınızdaki değişiklikleri görebilirsiniz.

      lion lion (595)
      5 yıl önce cevaplandı

      • 1 ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli değilmi @lion gorele28 5 yıl önce
      • BTK'nın açıkladığı tarih 1 Ocak 2019 AKN kaldırılmasının son gününü ifade etmektedir. En geç bu tarih itibariyle tüm internet servis sağlayıcıları AKN kaldırmak zorundadır. Eğer şartları sağladılarsa öncesinde de kaldırabilirler. Örneğin Türknet 1 sene önce AKN kaldırmıştı. Türk Telekom'da bu ay ki faturalarda 1 Aralık 2018 itibariyle AKN kaldıracağını "daha avantajlı olacak şekilde" diye sundukları kota sistemini getireceğini belirtiyor @gorele28 lion 5 yıl önce
      • @gorele28, Tabi siz Türk Telekom dışında başka bir internet servis sağlayıcısından hizmet alıyorsanız en geç 1 ocak 2019 itibariyle AKN kaldırılacak. Bu durum şuan için Türk Telekom için geçerli eğer başka bir internet servis sağlayıcısından hizmet alıyorsanız müşteri hizmetlerini arayarak 1 ocak 2019 itibariyle hizmet durumunuzu sorabilirsiniz. Ama büyük olasılık 1 ocak 2019'dan sonra diğer internet servis sağlayıcılarıda buna benzer kota sistemine geçeceklerdir. lion 5 yıl önce