Adsl modem değişimi sonrası download hızı düşme sorunu

Adsl modemi Zyxel bir modem ile değiştirdim.  Anakart Msi X570 unify ve 2.5Gbps ethernet var. Türk telekom kullanıyorum ve modeme kablo ile bağlıyım.  Speed test yaptığımda 2-3mbps hız alıyorum. Normalde 20mbps civarında bir hız alıyordum.  Aynı modeme bağlı eski laptop bilgisayar hız testinde 20mpbs gösteriyor ama benim yeni Windows 10 bilgisayarım hız testinde en fazla 4 mbps gösteriyor.

Download hızım çok düşük ve sayfalar kesik kesik açılıyor. Sorun ne olabilir?

murat murat (12492)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Yukarıda bahsettiğim sorunu bugün bir arkadaşım yaşadı. Yaklaşık bir haftadır bu sorunu yaşıyormuş. Türk Telekom yardımcı olamamış. Bugün kendisine Teamviewer ile bağlandım.

    Sistemini kontrol ettiğimde her şey normaldi. Ping kontrolü yaptım Google sunucularına 32ms ile ping atıyordu. Bu da kabul edilebilir bir hızdı. Gel gelelim speed test yaptığımda veya bir web sitesine girdiğimde download hızı çok düşüyordu.

    Çözüm olarak DNS sunucuları değiştirmeyi denedim ve DNS bilgilerini  önce Türk telekom DNS iplerini el ile girdim.

    Türk Telekom DNS sunucuları

    • 195.175.39.49

    • 195.175.39.50

    Bu dns değişikliğinden sonra bilgisayar normal interne hızına kavuştu.  speed test üzerinde artık 22mbps göstermeye başladı. Web siteleri daha hızlı açılıyordu.

    Benzer bir sorun yaşarsanız DNS sunucu değiştirmek çözüm olacaktır.

    murat murat (12492)