Ağ Temelleri Kablo Türleri

Merhaba arkadaşlar benim bir ödev konusu var internette araştırdım baya ama bulamadım.Bana yardımcı olabilir misiniz acaba?Konu şu fiber kablo ve bakır kablonun içinde neler vardır ve bunların yapısı ve çalışması nasıldır?Bunun hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

aloneman16 aloneman16 (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Üç tür temel ağ kablosu vardır:

    • Koaksiyel kablolar
    • Bükümlü çift kablolar
    • Fiber optik kablolar

    Bu kablolar dışında seri, paralel ve usb kablolarda ağ içinde kullanılırlar ama çok yaygın kullanım alanına sahip değildir.

    Koaksiyel kablolar

    1880'lerde icat edilmiştir. Televizyon anten kabloları buna iyi bir örnektir.
    Ağ içindede geçmiş yıllarda bolca kullanırlardı.

    Koaksiyel kablolar, 10 Mbps ethernet kabloları için standartır.

    10 Mbps ethernet kabloları 1980 yıllarda ve 1990 yılların başında oldukça yaygındı.
    Bu kablolar orta bolume bir bakır tel ve onun üzerini kaplayan ağ şeklinde bir tel örgüden oluşur.
    Bu kablolar ile ağ oluşturmak oldukça zordur. Genelde temassızlık, bağlantı sorunları yaşatır.

    Bükümlü çift kablolar
    1990 yıllardan sonra bolca kullanılmaya başlamıştır.
    Ethernet ağı için stadart kablo olmuştur.

    • Cat3 (10Mbps)
    • Cat5 (100Mbps)
    • Cat6 (1Gbps)

    gibi farklı türleri vardır.
    Bu kablonun en dışında plastik kaplama, sonrasında içinde her biri ayrı plastik kaplama barındıran
    en fazla 8 adet ince kablodan oluşur. İçindeki kablo sayısı daha az olan kablo türleri de vardır.

    Fiber Optik Kablolar
    fiber optik kablolar, bakır, metal teller yerine cam iplerden oluşur.
    Fiber optik kablolar elektriksel sinyalleri iletmek için cam iplikleri kullanır. Bu kablolar camdan yapılmış olmalarına rağmen bükülebilir, kıvrılabilir.

    Fiber optik kablolar çok fazla verinin taşınacağı ve hızın önemli olduğu geniş ağları birbirine bağlamak için kullanılır.

    murat murat (12492)