Ağ üzerinden virüs bulaşır mı?

Ağ üzerinden bağlanılan, modeme bağlı usb belleğe ya da harici diske, Pc virüs kaptığında, onlar da virüs kapar mı?

ankarali ankarali (3)
2 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Ağ üzerinden bilgisayarınıza virüs bulaşabilir. Özellikle kafe, iş yeri, otel gibi alanlardaki herkese açık ağlarda bu risk çok büyük oranda artmaktadır. Ev ağlarında da bu olay görülebilir ama ev ağlarında bu tür saldırılara pek rastlanmaz. Ancak ev ağınızda böyle bir saldırı olduğundan eminseniz bu ciddi bir sorun olabilr. Çünkü ev ağı hacklendiğinde sadece bilgisayar, değil o ağa bağlı diğer cihazlar da saldırıya uğrayabilir. İş ilerler ve virüs cihaza bulaşırsa virüsün türüne bağlı olarak usb aygıtına, diske de bulaşabilirler.  Eğer herhangi bir cihazınıda virüs olduğundan eminseni çözüm olarak mobil cihazlarınıza ve bilgisayarınıza Malwarebytes yazılımını indirin, ve tarama yapın. Ayrıca garanti olsun diye de Kaspersky ücretsiz sürümü ile tarama yapmanızı tavsiye ederim. Son olarak bilgisayarınzın ağ trafiğini listeleyen TCPView yazılımını da kullanabilirsiniz. TCPView Nedir? Nasıl Kullanılır?

    xbedirhanx xbedirhanx (836)
    2 yıl önce cevaplandı

      Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ev ağında modeme bağlı yedekleme yapmayı düşünüyordum. Pc ye virüs bulaşırsa ve dosyalarımı kurtaramazsam diye. Ama anladığım kadarıyla çok da değişen bir şey yok. Virüs saldırısı olduğu sürece ağ da olsa kaçış yokmuş. Tavsiyelerinizi de uygulayacağım.

      ankarali ankarali (3)
      2 yıl önce cevaplandı

      • Amacınız yedekleme yapmaksa belgelerinizi OneDrive, Google Dirve gibi platformlara yükleyebilirsiniz. Eğer dosyalarınızı bu platformlardan birine yüklerseniz virüs bulaşsa bile dosyalarınıza Google Drive veya OneDrive hesapları ile heryerden girebilirsiniz. Yani siz Google Drive'da bir hesap açın ve dosyalarınızı oraya yükleyin, dosyalarınız bu platformda cihazlarınız saldırıya uğrasa bile büyük ölçüde güvende olur. @ankarali xbedirhanx 2 yıl önce
      • Ama o platformların sunmuş olduğu ücretsiz depolama alan kapasiteleri benim için yetersiz kalıyor ne yazık ki. Daha fazla depolama alanı ise maliyetli. ankarali 2 yıl önce
      • Yapmanız gereken pcden farklı hesaplar açmanız. Mesela farklı e-postalarla üç tane hesap açın. Ama bu hesaplara erişiminiz olsun. Dosyaların bir ksımını bir hesaba kalanını diğer hesaplara bölebilirsiniz. @ankarali xbedirhanx 2 yıl önce
      • Evet mantıklı neden olmasın. Yapılabilir. Yorum ve önerileriniz için gerçekten teşekkür ederim. ankarali 2 yıl önce

      Ağ üzerinden bilgisayar, usb bellek, harici disk gibi cihazlara virüs bulaşabilir.

      Bu biraz da virüsün özelliği ile alakalı. Her virüs ağ üzerinden bulaşmaz. Bazı virüsler ağ üzerinde tarama yapar. ağ üzerinde varsa açık cihazlara kendini bulaştırır.

      murat murat (12492)
      2 yıl önce cevaplandı

      • Anladım. Yorum ve ilginiz için teşekkür ederim. ankarali 2 yıl önce