Ağ yazıcısı açık olduğu halde bilgisayarda çevrimdışı görünüyor sorunu

Merhaba,

Şirketin bilgi işlem sorumlusuyum.

Muhasebe departmanında odada bir adet yazıcı iki adet bilgisayar var. Yazıcı markası Epson L6160.

A bilgisayarda yazıcı kapalı olarak görünüyor ama B bilgisayarda hiçbir sorun yok. Yazıcı data kablosuyla ağa bağlı.

Ben her sabah A bilgisayarında yazıcıyı kaldırıp tekrar kuruyorum.

Tekrar kurduktan sonra sorun düzeliyor ama ertesi gün yine aynı sorun.

Bende kendi odamdan yazıcıya çıktı gönderebiliyorum. Başka bilgisayarlarda sıkıntı yaşanmıyor.

Sebebini bulamadım. Yazıcı açık, bağlantı aktif, ama yazıcıyı kapalı olarak algılıyor A bilgisayarında.

Ama B bilgisayarında hiç sorun yaşamıyorum.

İkisininde işletim sistemi W7 ve aynı yöntem ile yazıcıları kurdum.

Sizce sorun ne olabilir?

pinhan pinhan (142)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Anladığım kadarı ile yazıcı açık, bilgisayar açık, fakat bilgisayardan baktığında yazıcı çevrimdışı görünüyor. Şunu dener misin?

    1. Denetim Masasına git.
    2. Windows 10 için yazıyorum Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar altından yazıcını bul. Hangi işletim sistemini kullanıyorsan ona uygun yolu izle.
    3. Çevrimdışı olan yazıcıyı sağ tuşla tıkla ve Yazıcı özelliklerine git.
    4. Port / Bağlantı noktasını seç.
    5. Seçili portu bul ve  Bağlatı noktası yapılandır butonuna tıkla
    6. SNMP Durumu açık işaretliyse bunun işaretini kaldır.

    Bağlantı noktası yapılandırılırken hata oluştu, bu işlem desteklenmiyor hatası alıyorsanız yazıcınız WSD bağlanıyordur. Bu durumda yazıcıyı TCP port üzerinden bağlamalısınız. Add Port / Bağlantı noktası ekle seçeneğine tıklayın. Daha sonra standart TCP port seçin. Printer Name Or IP adres (yazıcı adı veya IP adresi) bölümüne yazıcı adını veya IP adresini yazın. Port Name / Bağlantı noktası adına bir isim verip geçin. Daha sonraki Adımları ileri / next ile bitirin.

    alattin alattin (16984)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Bahsettiğiniz yere baktım ancak, seçili portun bağlantı noktasını yapılandırmaya çalıştığımda, "Bağlantı noktası yapılandırılırken hata oluştu, bu işlem desteklenmiyor" diye hata veriyor. Bu arada WDS Bağlantı Noktası seçili... pinhan 4 yıl önce
    • WSD yerine TCP porttan bağlantı yap. Port ekle seçeneğine tıkla yazıcının Ip adresini yaz. Bu çözüm sağlayacaktır. @pinhan alattin 4 yıl önce