Akıllı depolama nedir?

Bilgisayarımda uyarlar bölümünde Akıllı Depolamayı Açtık uyarısı çıkıyor. Akıllı depolama nedir ne işe yarar?

acemiadam acemiadam (220)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Yaptığın bir işlem  (sistem diskine dosya kopayalama gibi) diskteki yeri azaltmış Windows 10'da akıllı depolama hizmetini açmış. Akıllı depolama, diskte yer azaldığında devreye giren ve gereksiz dosyaları otomatik temizlemeye yarayan bir özelliktir. Biz diskte yer kalmadığında ne yapıyoruz, çöp kutusunu boşaltıyoruz, geçici dosyaları siliyoruz, temp klasörünü boşaltıyoruz.

    Akıllı depolamada bunaa benzer bir işlem yapıyor. Örneğin çöpe attığın ve 30 günden fazla çöp kutusunda duran dosyaları siliyor. Hatta güncelleme sonrası, varsa eski sürüm Windows dosyalarını da temizliyor. Böylelikle sana diskinde boş yer oluşturuyor.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

      Akıllı Depolama Windows 10'un bir özelliği. Diskin aşırı dolduğu zaman Windows, geçici dosyaları, gereksiz dosyaları, geri dönüşüm kutusundaki dosyaları falan otomatikmen siliyor ve böylece diskinde yer açılmış oluyor.

      Windows 10'da akıllı depolamayı Ayarlar > Sistem > Depolama bölümünden kapatabilirsin.

      omercik omercik (9418)