Akıllı telefonlar için güvenlik açıklarını farketmek Android, iPhone

Günümüzde çok tartılışan ve merak konusu olan hepimizin kullandığı akıllı telefonlar ne kadar güvenilir?

Son günlerde İcloud sisteminin neden olduğu açık yüzünden birçok ünlünün kişisel bilgileri dahil ele geçirilmiş ve internet ortamında dağıtılmaktadır.

Bununla beraber Android, iPhone veya başka bir işletim sistemi kullanırken uygulamaları yüklerken nelere dikkat etmeliyiz? Bu uygulamalar habersiz ve bilinçsiz şekilde verdiğimiz isteğimiz dışındaki onaylar yüzünden kamera, mikrofon kullanımları yapabilmekte ortam dinlemesi bile yapabilmektedir.

Bunun için kullandığımız Akıllı telefonlar için güvenlik açıklarını farketmek (Android, iPhone v.s) için neler yapmalıyız? Bu şekilde telefonumuzda bulunan uygulamaların bu şekilde kötü etkilerini nasıl anlayabiliriz?

mertyakar mertyakar (32)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Akıllı telefonlar için güvenlik açıklarını farketmek ve bundan kurtulmak birinci derece kullanıcı sorumludur. Telefonunuza yüklediğiniz uygulamarın sizden uygulamayı yüklerken istediği izinlere verdiğiniz yetkilere çok dikkat etmelisiniz. Bu işlem sırasında dikkatlice okuyup özellikle Android işletim sistemi açık kaynak bir işletim sistemi olduğu için Google Play Store'dan indirdiğiniz uygulamaların güvenilirliğine çok dikkat etmelisiniz.

    Google Play Store açık kaynaklı uygulamları barındırdığı için uyguları kontrol mekanizması zor bir uygulamadır. Sonuç olarak bilinçli bir kullanıcı olup ne yaptığımızı bilerek dikkatli bir şekilde yaparsak Akıllı telefonların güvenilir şekilde sorunsuzca kullanabiliriz.

    Apple Store, Google Play Store ve benzeri uygulamalardan telefonumuza uygulamalar yüklerken indirdiğimiz uygulamanın kim tarafından yüklendiğine, kullanımı ile ayrıntılarına, kullanıcı desteğine, kaç kişi tarafından yüklendiğine, uygulama ile ilgili yorumlara, beğenilere bakmakla uygulama hakkında fikir sahibi olabiliriz. Bu bize o uygulama ile ilgili güvenilirlik açısından kafamızda bişeyler oluşmasına yardımcı olur.

    Uygulamayı yüklemeye karar verdiğimizde ise yüklerken uygulamanın bizden istediği yetkileri (kamera erişimi, mikrofon, rehber erişimi, hareket sensörüne ulaşımı, fotoğraflara erişim v.s.) çok iyi bir şekilde okuyup anlayıp ona göre onaylama işlemini yapıp o uygulamayı yükleyip kullanmaya başlamalıyız.

    Bilinçsiz verdiğimiz bu onay yüzünden örneğin kamera erişimine izin verdiğimiz bir uygulama telefonumuzun hareket sensörü ile her hareketimizde ortamın fotoğrafını çekip bunları bir panaromik fotoğraf haline getirip başkaları ile paylaşılıp bulunduğumuz ortam bile bilinebilir.

     Akıllı telefonlar için güvenlik açıklarını farketmek için (Android, iPhone v.s) uygulama yüklerken dikkatli davranıp güvenilir uygulamaları tercih etmeliyiz. Telefonumuzda kullandığımız uygulamaların habersiz bir şekilde bilgilerimizi paylaştığını veya ortam dinlemesi gibi bir durumu anlamak için şu noktalara dikkat etmekte fayda vardır;

    • Özellikle Android telefonlarda telefonunuzun çok fazla kullanmadığınız durumlarda bile ısınması arka planda çalışan bir uygulama yüzünden olup bu uygulama kötü amaçlı uygulama olabilir.
    • Telefonunuz normal kullanırken şarjının çok çabuk azalması bir uygulamanın ortam dinlemesi veya başka bir yere veri aktarması sebebi ile olabilir.
    • Telefonunuz ile çok fazla internete girmeden veri kullanımının günlük 100-200 mb download veya upload yapması telefonunuzda bir uygulamanın sürekli çalışıp bir yerlere veri göndermesi.
    • İcloud ve Google Drive v.b bulut sistemlerini kullanırken dikkatli olup şifreleme sistemine dikkat edip telefonumuzda bulunan herşeyin bir yedeğini orda bulunduğunun farkında olmamız telefonumuzda silinse dahil orda bulunduğunun bilincinde olup ve bu gibi bulut sistemelerinin güvenilirliğini sorgulamamız da fayda bulunmaktadır.
    • Kritik yerlerde görev alan memur ve kişilerin kişisel bilgilerini ve çalışma verilerini bu ortamlarda tutmamasında fayda vardır.

    Bu noktalara dikkat eden kişilerin Akıllı Telefonları kullanmasında herhangi bir zarar bulunmamakta ve gayet güvenli bir şekilde Akıllı Telefonların nimetlerinden bize sağladığı kolaylıklardan korkmadan faydalanabilirler.

    ergin ergin (2539)
    9 yıl önce cevaplandı

    • cevabınız için çok teşekkürler çok açıklayıcı mükemmel bir cevap olmuş.. mertyakar 9 yıl önce