Akıllı telefonlar tam olarak şarjı yüzde kaç olunca şarja takılmalı?

Akıllı  telefonlar  tam  olarak   şarjı  yüzde  kaç  olunca  şarja  takılmalı?

mat7 mat7 (341)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    %15 - %10 akıllı telefonu şarja takmak için uygun aralıktır. Akıllı telefonu olabildiğince az şarja takmak en mantıklısı. Böyle olunca olabildiğince şarjı azaldığında şarja takılmalı.

    Çünkü her elektronik cihazın olduğu gibi bataryanın yani pilin de bir ömrü var ve bu ömür şarja tak-çıkart ile azalıyor. Ne kadar çok tak çıkrt yaparsanız o kadar batarya ömrü kısalır.

    Şarjı %15 altına indiğinde şarja takın. Tam dolduğunda şarjdan alın. Bu şekilde kullanırsanız bataryanın ömrü daha uzun olur. Şarj %50 altına indiğinda takmanın hiç bir mantığı yok. Bu şekilde kullanmayın.

    alattin alattin (16999)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkürler bilginiz içn. @alattin (13861) mat7 4 yıl önce

    Ben şahsen %10 un altına düşünce takıyorum kişiden kişiye değişir.

    Ama bana servis not olarak yollamıştı tabletimin bataryası değişti ve bana not kağıdında şu yazıyordu.

    Cihazının şarjı %10 un altına düşmeden şarja takma

    darkcrak darkcrak (5168)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Banada yüzde 50 ye gelince tak deniliyorda. Banada oda çok geliyor . Bu yüzden sizlerden fikir almak istedim. Teşekkürler. darkcrak (2193) mat7 4 yıl önce
    • Sorun yok 50 de takmanı önermem servis ne derse odur kural. Bu tartışma baya sürecek gibi darkcrak 4 yıl önce