Akıllı telefonların şarj süresini nasıl uzatabilirim?

Merhaba

Arkadaşlar uzun süredir akıllı telefon kullanmaktayım. İOS işletim sistemli, Android işletim sistemi ve Blackberry dahil tüm telefonları kullandım. Hepsindeki ortak sorunum şarj süresi oldu. Akıllı telefonların şarj(pil) süresini nasıl uzatabilirim?

Teşekkürler

fenerbahce fenerbahce (107)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Akıllı telefonlar çok gelişmekle birlikte son zamanlarda hayatımızın vazgeçilmezi olmuş durumda.
 Büyük kolaylıklar sağlayan akıllı telefonların en büyük problemi ise şarj sürelerinin kısa olmasıdır.
 Tek tuşla dünyanın her yerine ulaşım imkânı sağlayan bu telefonların şarj (batarya) süresi bazen neredeyse bir gün bile dayanmamaktadır.
Bataryaların süresini en çok tüketen ise kullandığınız telefonların ekranlarıdır.

    Büyük ekranlı telefonlar şarjı daha çabuk bitirmektedir.
 Kullanıcıların en büyük sorunu olan şarj yani batarya süresini uzatma yöntemlerini sıralayacak olursak;

    1. Ekran ışığı ve parlaklığını düşürmek. Otomatik ekran kilidini devreye sokarak kullanmadığınız zamanlarda ekranı kapatarak tasarruf sağlayabilirsiniz
    2. Otomatik döndürme özelliği kapatmak
    3. Animasyonlar ve hareketli duvar kağıtları kullanmamak
    4. İnterneti kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi, 3G ve Bluetooth bağlantılarınızı kapatmak
    5. Telefonunuzda "Güç Tasarrufu" özelliğini varsa, "açık" konuma getirmek
    6. GPS veya Lokasyon servisleri de çok enerji tüketir. Bu yüzden yön bulma programlarını veya telefonunuzun harita uygulamalarını kapatın. Bu şarj ömrünüzün yüzde 10-20 daha uzun olmasını sağlayabilmektedir.
    7. Telefonunuzu mümkün olduğunca sıcağa maruz bırakmayın. Unutmayınız ki kullanılan yeni nesil piller yüksek ısı altında daha çok enerji harcamaktadır.
    8. Telefonu sürekli titreşimde tutmak daha çok enerji harcamaktadır. Bu yüzden titreşim özelliğini kapatmak.

    9. Arka planda sürekli çalışan uygulamalar şarjın hızlı bitmesine neden olur. Kullanılmayan uygulamaları kapatmak şarjın daha uzun sürüde bitmesine neden olmaktadır.

    10. Şarjınız bitmek üzereyken telefonu kullanmadığınız anlarda uçak moduna almanız, tüm sinyaller kesileceğinden dolayı şarj süresini uzatır. Böylece acil durumlar için hala şarjınız kalmış olur.

    ergin ergin (2539)