Akıllı telefonunu şarja en uygun nasıl takılmalı?

Merhaba, akıllı telefonla ilgili birkaç sorum var. Cevaplar mısınız lütfen?

  • Akıllı telefonları şarja takarken hangi noktalara dikkat etmek gerekir?
  • Şarjı yüzde kaçken takılmalı?
  • Şarja takarken telefon kapalıyken mi, yoksa açıkken mi daha sağlıklı şarj olur?
  • Şarja takılıyken sık sık çıkartıp takmak, şarjdayken kullanmak oyun oynamak, konuşmak ne kadar doğru?
  • Telefon şarjda fakat açık ve internet Wi-Fi'de açık, bu ne kadar doğru?
  • Bunları bana detaylı fakat çok kafa karıştırmayacak şekilde anlatır mısınız lütfen?
mat7 mat7 (341)
2 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Akıllı telefonları şarja takarken hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

    Telefonun şarjı tam bitmeden telefonu şarja takmayın.  %15 altına düştüğünde telefon şarja takılabilir.

    Şarjı yüzde kaçken takılmalı?

    %10 - %15  seviyelerine indiğinde şarja takılabilir.

    Şarja takarken telefon kapalıyken mi, yoksa açıkken mi daha sağlıklı şarj olur?

    Telefon kapalıyken daha hızlı şarj gerçekleşir. Telefonu kapalıyken şarj etmek daha mantıklı. Daha az ısınma anlamına gelir. Batarya sağlığı için daha iyidir.

    Şarja takılıyken sık sık çıkartıp takmak, şarjdayken kullanmak oyun oynamak, konuşmak ne kadar doğru?

    Şarja takılıyken sık sık şarjdan çıkartmak, sonra tekrar takmak bataryanın ömrünü bitirir. Yine şarjdayken konuşmak ısıya sebep olur. Isı da telefonun ve bataryanın en büyük düşmanıdır. Yine oyun oynamak da telefona zarar verir. Temel mantık şu: Telefon ısınırsa batarya ısınır. Bu da bataryanın ömrünün azaltır.

    Telefon şarjda fakat açık ve internet Wi-Fi'de açık, bu ne kadar doğru?

    Ben zorunlu değilsem Wi-fi ,Bluetooth gibi özellikleri kapatıyorum. Bu her zaman mümkün olmuyor. Ama  sizde mümkünse yapın.  Daha hızlı şarj olur. Çok büyük fark yaratmaz ama uzun vadede batarya sağlığını korursunuz.

    murat murat (12492)
    2 yıl önce cevaplandı

    • Evet ben bütün bunları yapıyorum yani tlfnu şarja takarken kapatıyorum yıllardır hatta tuşlu tlfnu kullanırken bile kapatırdım , hem araştmalarım hem aklım bunu doğru geliiyordu. ki sizin cevabınızda yaptığımın doğru oldunu gösteriyor.. çevrem böyle yaparak abartığmı söylüyor .. Neyse ben doğru yapıyormuşum buna sevindim . Teşekkür ediyorum .. @murat(11081) mat7 2 yıl önce

    Şarjı yüzde kaçken takılmalı?

    Ben genelde telefonumun şarjı %10'un altına düştüğü zaman şarja takmaya dikkat ediyorum.

    Şarja takarken telefon kapalıyken mi, yoksa açıkken mi daha sağlıklı şarj olur?

    Telefonun açıkken daha yavaş sarj oluy çünkü bir sürü arka planda çalışan uygulamalar oluyor yani kapalıyken daha hızlı şarj olur fakat ikisi de cihazına zarar vermez.

    Şarja takılıyken sık sık çıkartıp takmak , şarjdayken kullanmak oyun oynamak, konuşmak ne kadar doğru?

    Telefonun şarjdan sürekli çıkartıp takman veya telefonun şarj olurken oyun oynarsan cihazına zarar verebilirsin. Telefonun şarjdayken telefonla konuşmanda sakınca yok fakat uzun saatler boyunca telefonla konuşursan bataryaya zarar verebilir. Telefon şarjdayken telefonu kurcalayabilirsin fakat gidipte oyun açarsan telefona zarar verebilir.

    Telefon şarjda fakat açık ve internet wifi de açık bu ne kadar doğru?

    Telefonunun interenti açıkken veri toplamaya çalıştığı için telefon şarjı hızlı bitebilir yani wifi açık değilken normal şarjı azalır ama sen wifiyi açarsan biraz daha hızlı şarjın azalmaya başlar ama aşırı hızlı değil yavaş yavaş düşer. İnternetin açıkken telefonunu şarja takarsan hiç bir şey olamaz.

    darkcrak darkcrak (5168)
    2 yıl önce cevaplandı

    • Güzel ve tahmin ettiğim cevaplar teşekkür ederim. Ben tlfnu kapatmaktan yanayım . Çünkü daha iyi şarj oluyor bence. Çevremdekiler abarttığımı düşünüyor. mat7 2 yıl önce
    • Yardımcı olduysam ne güzel :) @mat7 darkcrak 2 yıl önce