Akıllı tlfnda Screenshots ve thumbnails dosyaları ne işe yarar ?

Akıllı Tlfnumu hafızasını boşaltmak için bilgisayara bağladığımda DCIM  dosysına girdiğimdede bu dosya var Screenshots.
Ve bu dosyaya girdiğimde bir sürü resim kalıntısı varmış gibi görünüyor.
Yani resim kareleri var fakat resim karelerine tıkladığımda resim açılmıyor.
Ve açtığımda şu uyarı çıkıyor  ( Bilgisayarınızda kullanılabilir bellek yetersiz olduğundam windows fotoğraf görüntüleyemiyor.
kullanmadığınız programları kapatın veya sabit diskinizin belliğinde (tamama yakını doluysa ) yer açın , sonrada yeniden deneyin.)
Ve bu yazıdaki uyarılar bilgisayarımda mevcut değil.
Bu Screenshots dosyası nedir?
Ne işe yarar ?
Ve bu dosya daki resim görünümdeki kareleri silsem tlfna zararı olur mu?
Ve Tlfnun hafızasında yer açılır mı?
Aynı durum Pictures dosyasında thumbnails dosyası içinde geçerli .

mat7 mat7 (341)
2 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Telefonda ekran görüntüsü aldığında "Screenshots" klasörüne kaydedilir. Eğer buradaki dosyalar sana lazım değilse hepsini silebilirsin.

    "thumbnails"  ise  resim ön izleme dosyasıdır.  Hani resimler önce küçük görünür sonra tıklayınca büyür ya işte o küçük görünen resimler "thumbnails" dir. Bunları da silebilirsin. Telefonuna bir zarar gelmez. Fakat telefonun sonradan yine bunları oluşturacaktır.

    hakan hakan (15409)
    2 yıl önce cevaplandı

    • Biraz daha iyi anladım . Teşekkürler . @hakan (14385) mat7 2 yıl önce

    "Screenshots" klasörü ekran görüntülerinin kaydedildiği klasördür. Bu klasörün içinden bir resim sildiğinizde galeriden de silinecektir. "Thumbnails" klasörü ise resimlerin bir önyüklemesinin bulunduğu gizli sistem klasörüdür. Bu klasörden resim silerseniz, o resim galeriden silinmez, yani bu klasör screenshots klasörü aksine galeriden bağımsız. Telefonda zamanla ciddi yer kaplayan bu klasörü ara ara boşaltabilirsiniz. Ancak komple silmenize sistem izin verir mi bilmiyorum. (İzin vermeyebilir çünkü bu klasör gizli bir sistem klasörü.). Klasörü silseniz bile muhtemelen tekrar otomatik olarak oluşturulur ve aynı işi yapmaya devam eder. Sadece zamanla içindekileri boşaltmanız telefonda yer açabilir ve telefonu rahatlatır.

    xbedirhanx xbedirhanx (836)