Akıllı Wifi nedir? Wifi Sense nedir? Ne işe yarar?

Akıllı Wifi nedir?

Wifi Sense nedir?

Akıllı Wifi ne işe yarar?

Wifi Sense ne işe yarar?

Akıllı Wifi nasıl kapatılır?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Wifi Sense nedir? Akıllı Wifi nedir? Akıllı Wifi ne işe yarar?

    Akıllı Wifi (Wifi Sense) Windows tarafından geliştirilen ve etrafınızdaki açık veya kişilerinizin paylaştığı Wi-Fi ağlarına otomatik olarak bağlanarak sizin hücresel veriden tasarruf etmenizi sağlayan özelliktir. Akıllı Wi-Fi Windows 10 bilgisayarlarda ve Windows Phone telefonlarda kullanılabiliyor.Akıllı Wi-Fi çalışma mantığı ise, daha önceden Windows Phone kullanıcılarının bağlandığı ve güvenilir olarak işaretlenen Wi-Fi noktaları Windows tarafından veritabanına ekleniyor.Windows bağlanılan tüm bu açık ağları veritabanına kaydediyor.Bir başka Windows 10 veya Windows Phone kullanıcısı, kaydedilen bu açık ağların bağlanılabilirlik mesafesine kadar yaklaştığında bunlara otomatik olarak bağlanılıyor.Tabi bunun için Akıllı Wifi nin bilgisayarınızda veya telefonunuzda açık olması gerekiyor.Bu bağlanmanın amacı sizi hücresel veriden tasarruf ettirerek Wi-Fi noktalarına uğraşmadan bağlanmanız.

    Bazı açık ağlar sizden bazı bilgileri almadan interneti açmayabilirler.Bu bilgiler isminiz, doğum tarihiniz veya başka kişisel bilgileriniz olabilir.Akıllı Wi-Fi eğer ağlar güvenilir olarak işaretliyse, bu bilgileri otomatik olarak sizin yerinize girer ve sizi uğraştırmadan interneti bağlanmanızı sağlar.

    Akıllı Wifi ile kişilerinize internet sağlayabilir misiniz?

    Akıllı Wifi ile parola korumalı olsa dahi outlook kişilerinize, skype kişilerinize internetinizi paylaştırabilirsiniz.Mesela evinizde veya başka bir yerde parola korumalı bir ağa bağlandınız.Ardından bu ağın şifresini bilmeyen bir arkadaşınız evinize veya bağlandığınız ağ noktasına geldi.Bu arkadaşınız sizin outlook kişileriniz ve skype kişileriniz içinde yer alıyorsa, arkadaşınıza Wi-Fi ağlarının şifreleri otomatik olarak gönderilir ve arkadaşınızda sizin yararlandığınız Wi-Fi ağından yararlanmaya başlar.Bunun temel amacı arkadaşınızın uğraşmadan sizin paylaştığınız ağlara bağlanabilmesini sağlamaktır.Tabiki bunun belli kriterleri var.Ağların paylaşılabilmesi için arkadaşınızın arkadaş listesinde siz olmanız, sizin listenizde de onun olması gereklidir.Ayrıca sizin daha önceden Wi-Fi ağımı kişilerimle paylaş özelliğini açık bırakmanız gereklidir.

    Ayarlar--> Wifi --> Wifi Sense(Akıllı Wifi) yerine gelerek seçtiğim ağları paylaş dediğinizde artık arkadaşlarınız sizin bağlanabildiğiniz ağlara otomatik olarak bağlanabilecektir.

    Akıllı Wifi nasıl kapatılır? Wifi Sense nasıl kapatılır?

    Ayarlar--> Wifi --> Wifi Sense(Akıllı Wifi) yerine gelerek Akıllı Wifi seçeneğini kolaylıkla kapatabilirsiniz.Bu ayar kapatıldığında artık sizin isteğiniz dışında Wi-Fi ağlarına otomatik olarak bağlanılmayacaktır.

    Akıllı Wifi(Wifi Sense) risklimidir? Akıllı Wifi güvenilir mi?

    Açık ağların her zaman riskleri vardır.Açık ağlarda özel bilgileri paylaşmanız, özel hesaplarınıza girmeniz ve banka işlerinizi halletmeniz önerilmez.Ayrıca açık ağlarda bilgilerinizin kayıt edilip edilmemesi gibi bir durumu açık ağda kullanılan cihazı bilmeden tahmin edemeyiz.Gelişmiş bir cihaz ise girdiğiniz adresleri dahi takip edebillir.Siz açık ağa bağlandınızğıda aslında bu riskleri göze almış olursunuz.Bu açıdan dikkatli olmakta fayda var.

    ismailsarp ismailsarp (6010)