Alev alan anakart tekrar çalışır mı?

Anakartım bir anda alev aldı. Acaba tekrar pcyı acarsam aynı sey olur mu ya da yenı bır anakart mı almam gerek? tesekkurler.

ztutar ztutar (3)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Anakartın yandıysa tekrar bilgisayarı açmanı önermem. Bu sefer, eğer zarar görmediyse, RAM, CPU gibi parçalar da zarar görebilir. Elektrik kablosunu çıkart. PC'yi açma. Bilgisayarı bu durumda açman daha fazla zarar verebilir. Anakartın tamir edilip edilmeyeceğine ancak bir teknik servis karar verir.  Anakartın tamir edilebilirse tamir edilir yoksa yenisini alırsın.

    Fakat anakartın alev alması normal bir durum değil. Teknik servis ayrıca buna baksın. Yine bir elektrikçi bilgisayarı bağladığın elektrik prizini ve hattını kontrol etsin ki sonra yine benzer bir durum yaşama.

    hakan hakan (15409)
    5 yıl önce cevaplandı

      Yeni anakart almak çözüm olmayabilir. Çünkü bahsettiğin büyük bir problem ve anakart dışında başka parçalar da zarar görmüş olabilir. En hassas parçalar RAM ve CPU'dur. Tek yanan anakart olmayabilir. Bu sebepten detaylı kontrol yapılmalı ve yeni anakart ile sorun çözülür mü buna bakılmalı.

      murat murat (12492)