Aliexpress'den alışveriş yaparken TC numarası ve Pasaport numarası soruyor. Normal bir durum mu?

Merhaba, aliexpress'ten alışveriş yaparken tc numarası veya pasaport numarası sorması normal mi? Altta bilgiler gümrük tarafından doğrulanacaktır yazıyor. Tc numarası vermekte bir sakınca var mı? Sanırım vermeden de alışveriş yapılmıyor. Yanıtlarsanız sevinirim.

online online (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    TC'ni sormaları normal fakat Pasaport'u sormaları normal mi bilmiyorum ama yabancı ülkeden gelceği için soruyor olabilirler yani kimsin kimlerdensin diye olabilir ayrıca bir sorun olursa seninle iletişime geçebilirler. Daha önceden aliexpress'den alışveriş yapmadım fakat internetten ürün aldım fakat Türk sitelerinden aldığım ürünlerin hepsinde TC'mi istediler aliexpress'in de istemesi normal ama Pasaport'unu istemeleri de normal olabilir onu bilmiyorum.

    darkcrak darkcrak (5170)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba darkcrak, yanıtın için teşekkür ederim. Tc no ve pasaport no'yu aynı anda istemiyor. Eğer yabancıysanız pasaport no yazın diyor. İşin içine tc no girince insan biraz tedirgin oluyor haliyle. Aliexpress güvenlidir umarım. online 3 yıl önce
    • Aliexpress büyük bir şirket zaten Trentyol,N11,Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi sitelerde de ona bakılırsa TC numarası istiyor yani TC numaranı istemelerinin sebebi o aldığın ürünün senin olduğunun kanıtı yani kargoda bir sorun olursa sende TC numaran ile kanıtlarsın senin olduğuna o ürünün @online darkcrak 3 yıl önce

    Aliexpress'ten şuana kadar 500+'den fazla ürün getirtirdim, en son 2 gün önce getirttirdim aşağıda ki ürünü, 4'lü olanından gerçekten güzel bir ürün;

    Yani anlaşılacağı üzere güvenilir bir site. Satıcının Feedback ( Geri Bildirim )'ine bakmalısın. Benim ürünü aldığım satıcının FeedBack history'si şu şekilde;

    2013'te satışa başlamış ve son 6 ay'da %93,8'lik pozitif geri bildirim almış. Aldığım ürünün satıcısının geri bildirimlerinin yüksek çoğunluğu pozitif. Yukarıdaki tablodan detaylı inceleyebilirsin. Sende alacağın ürünün ürün yorumlarını, satıcı FeedBack'lerini incelemen gerekli. TC Kimlik numarasını vermez isen fatura kimin adına çıkacak? Faturanın çıkarılması için TC kimlik no şart.

    hydra hydra (3802)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Sevgili hydra, içime su serptin çok teşekkür ederim. Evet ben de satıcı hakkındaki geri bildirimleri ve ürüne yapılan yorumları inceledim. O konuda bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Beni endişelendiren TC kimlik numarası istiyor olmalarıydı. Altında da verilen bilgiler gümrük tarafından doğrulanacaktır yazıyordu zaten ama insan yine de endişeleniyor. online 3 yıl önce
    • Bir şey olmaz endişelenme. hydra 3 yıl önce

    AliExpress Pasaport bilgisi ekranı hatalı çeviriden ibaret. Pasaport ile alakalı bir şey istenmiyor. Sadece Tc kimlik numarası isteniyor. Bu da neredeyse tüm alışveriş sitelerinde istenen bir bilgi.

    Ben de uzun bir aradan sonra sipariş verdiğim de fark ettim. Türkçe çevirisi yapılırken kimlik bilgisi yerine pasaport yazılmış.  Tc kimlik numarası vermen de bir soruna yol açmaz.

    murat murat (12492)