AliExpress ile corona virüsü gelir mi?

AliExpress üzerinden sipariş vermek istiyorum ama merak ettiğim bir şey var. Malum corona virüsü (ya da Wuhan virüsü) AliExpress kargosu ile yayılır mı? Çinden Aliexpress ile corona virüsü gelir mi? Mesela paketi hazırlayanda corona virüsü varsa alacağım ürüne de virüs bulaşır mı?

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy bu soruya şöyle cevap vermiş:

    "Koronaviruslar, diğer virüsler gibi, aktivitelerini ancak insan ya da hayvanların canlı hücreleri içinde sürdürebilirler. Virüsler kuru ortamlarda çok kısa bir sürede aktivitelerini yitirirler. Bu nedenle virüslerin nemli olmayan cansız nesnelerin yüzeyinde varlıklarını sürdürmeleri mümkün değildir”"  Kaynak: NTV

    Buradan da anlaşılacağı üzere virüsler eşyaların üzerinde canlılıklarını uzun süre sürdüremezler. Corona gibi virüslerin AliExpress yolu ile yayılması mümkün görünmüyor.

    alattin alattin (16984)