Aliexpress ücretsiz gönderi yazan ürünlerde gümrük vergisi yansıtılır mı?

Aliexpress sitesinde bazı ürünler ücretsiz gönderi yazıyor. Bu ürünleri sipariş verirsem gümrük vergisi öder miyim?

salih21 salih21 (3)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Kargo ile gümrük vergisinin bağlantısını anlamadım. İkisi farklı şeyler. Her ürüne gümrük vergisi ödersin, bu konsollarda değişebilir.

    Gümrük Vergisi hesaplama;

    • Gümrük Vergisi : Ürünün fiyatının %20'si.
    • Gümrük Sunum Ücreti : 8 TL.
    • Damga Vergisi : 80 Kuruş.

    Yani 1 TL'lik ürüne 9 TL vergi ödersin 10 TL'ye gelir. 10 TL'lik ürün 20 TL'ye gelir.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

      Ücretsiz gönderi dediği Kargo ücreti yok.  Gümrük vergisi burada devlete ödediğiniz ücret. İkisi farklı şeyler. Kargo ücreti ödemezsiniz ama her şekilde gümrük vergisi ödersiniz.

      hakan hakan (15424)