AMD driver görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti hatasının çözümü nedir?

Görüntü sürücü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu

AMD driver görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu.

Kuzenimin bilgisayarında, bilgisayarı her açtığımda Windows'da saat ve kablosuz ağ işaretinin olduğu yerde bir baloncuk açılıyor ve yukarıdaki hata mesajı görüntüleniyor. Ekran kartı AMD ATI 4800 HD.  Son zamanlarda özellike oyun oynarken birden ekran kararıyor, yeşil renge dönüyor ve ardından AMD driver görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu. hatası ile masaüstüne dönüyor.

Bu sorunu nasıl çözerim?

alivecan alivecan (337)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Görüntü sürücü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu

    AMD driver görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu.

    hatasının sebebi Windows 7 ve Windowd Vistada bulunan  Timeout Detection and Recovery (TDR) özelliğidir.

    Windows belirli bir zaman diliminde ekran kartınızın yanıt vermediğini tespit etmiş ve Windows Display Driver Model (Windows ekran sürücüsü modeli) yeniden başlatılmaya ihtiyaç duyuyor.

    Yaşadığınız durumun teknik açıklaması bu.

    AMD driver görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu hatasının çözümü için pek çok ihtimal ve yapılması  gereken var.

    Bu hatanın pek çok nedeni olabilir.

    Görüntü sürücü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu

    AMD driver görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu. hatasının olası sebeplerini ben sıralıyorum siz sırası ile kontrol edersiniz.

    • Ekran kartı sürücünüz güncel değil veya hatalı.
      Bu durumda ekran kartı sürücülerinizi güncellemeniz ve yeniden yüklemeniz gerekiyor.
      http://support.amd.com/en-us/downloadEn güncel AMD ATI sürücülerini buradan indirebilirsiniz
    • Direct X sürücüleri bozulmuş veya güncel değil.
      En son sürüm DirectX sürücülerini buradan indirin ve kurun.
    • Anakartı sürücüleriniz güncel, chipset sürücüleriniz güncel değil.
      Anakartı üreticinizin sitesini ziyaret etmeli ve en son sürücüleri yüklemelisiniz. Bundan olur mu demeyin mutlaka güncel sürücüleri yükleyin. Olur.
    • Windows işletim sisteminin gerekli Service Pack ve yamaları yüklü değil.
      Windows Update'i kullaranak Windows işletim sistemini güncelleyin. Mutlaka Service Packlari eksiksiz yükleyin. Hem performans için hem de güvenlik sorunları için bunun şart olduğunu unutmayın.
    • Oynadığınız oyun ile ilgili yapılması gereken yapalar ve güncellemeler eksik.
      Her oyun belli bir zaman sonra güncelleme, yama paketi çıkartır. Burada amaç oyunda yaşanan sorunların, teknik sorunların ortadan kaldırılmasıdır. Mutlaka oyunun sitesini kontrol edin ve gerekli yamaları, güncellemeri yükleyin.
    • Ekran kartınız veya işlemcinizin aşırı ısınması
      İyi soğutulmamış sistemlerde aşırı ısınma çeşitli sorunlara sebep olabilir. Bilgisayarınızı gerekiyorsa ilave soğutma sistemleri ille soğutmalısınız. Bilgisayarınızın iç ısısını ölçen pek çok program var bunlardan birini kullanarak ısı değerlerinizi kontrol edin.
    • Overclock yapılmış bilgisayar
      Eğer bilgisayarınızda daha hızlı çalışması için overclock yapılmış bir donanım birimi varsa bu soruna yol açabilir. mümkünse tüm donanım birimlerinizi varsayılan değerleri ile çalıştırın.
    • Kayıt defterindeki bozulmalar
      düşük bir ihtimalde olsa kayıt defterindeki bozulmalar Görüntü sürücü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu hatasıne sebep olabilir. Bu durumda yapılması gereken şey bilgisayarı formatlamak ve temiz kurulum gerçekleştirmektir.
    • Masaüstü bilgisayarlarda yetersiz PSU yani Güç besleme ünitesi
      Eğer PSU'nu ekran kartının ihtiyacı olan enerjiyi gerekli şekilde karşılamıyorsa WATT olarak düşük bir PSU'nuz varsa bu sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durumda yeni bir PSU almanız gerekir.

    Yukarıdaki işlemler AMD'nin Görüntü sürücü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu AMD driver görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu. hatasına çözüm olarak sunduğu işlemler listesidir. Yukarıdaki işlemleri tek tek kontrol edip yaptıktan sonra hâlâ Görüntü sürücü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu AMD driver görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu. hatası alıyorsanız o zaman

    1. Bilgisayarınızı formatlayın ve temiz kurulum gerçekleştirin.
    2. Windows güncellemelerini yapın.
    3. En son sürüm sürücüleri yükleyin.

    Bu şekilde işlem yaptığınızda hâlâ sorun devam ediyorsa muhtemelen donanımsal bir sorun ile karşı karşıyasınız. Garantisi varsa servise gönderin. Yoksa daha iyi bir soğutma ile bilgisayarınızı soğutun.

    ergin ergin (2539)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Abi çok teşekkür ederim hiç üşenmeden bu kadar açık ve net yazmışsın. Emeğine sağlık :) alivecan 9 yıl önce

    biostan ayarları yaptıktan sonra format sırasında görüntü kare kare oluyor renkli çizgiler flan sizde formata gerek warmı ?

    sago0202 sago0202 (1)