Amerikadan Elden Xbox One S Alcam Vergi Ve Diğer Şeyler

Dediğim gibi Amerikadan direk Xbox One S alcam Direk elden alcam.300 Dolar gibi bi fiyatı var bundleın.

1-Geri Türkiyeye dönerken bi vergi ödemek zorunda kalırmıyım? 300 dolara alcağım Xbox ın fiyatı ne kadar olur?

2-Türkiyeye döndüğümde bi sıkıntı çıkarmı bölge kilidi falan varmı Ps deki gibi?Aldığım gibi Türkiyede sorun olmadan oynayabilirmiyim?

​​​​​​​3-Gümrükte sıkıntı çıkar mı?

selocan787 selocan787 (107)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Soru 2'nin cavabıyla alakalı olarak hiçbir şey bilmiyorum. Herhalde bunu bilenler olacaktır ve cevaplayacaktır.

    Soru 3'te "Gümrükte sıkıntı çıkarmı" şeklinde sormuşsun. Benim herhangi bir yurtdışı alışverişim olmadı ama webde bu tür alışverişleri az çok takip edebildim. Yazılanlara ve yapılan mesajlaşmalara göre böyle bir "sıkıntı" falan çıkmıyor.

    Bu alışverişlerde uygulanan gümrük vergileri ile alakalı yine net bir bilgim yok fakat kısa bir zaman öncesine kadar 75 Euro vergi muafiyetii vardı fakat bu son değişiklikle 30 Euro'ya düşürüldü (Bu değişiklikler 2017 senesi başlarında yapıldı ve uygulaması başlatıldı. O tarihlerde konusunu açmıştım, linki mesajımın altında). Buna göre 300 Dolarlık ürünün sadece 35 Dolar civarı bir kısmı için gümrük vergisinden muaf olacaksın. Diğer kısmı için çıkartılacak gümrük vergisi tutarıda bir hayli faz<la olacaktır.

    Pek cazip değil gibi. Başka güçlükler (kargo gecikmesi olabileceği ve ücretinin fazla tutabileceği vd) ve uyumsuzluk benzeri risklerde düşünülürse bu alışveriş pek rasyonel olmayabilir. Bir defa daha düşün istersen.

    Yurtdışından getirilen vergisiz siparişlerin limiti düşürüldü. Ne kadar oldu? (tıkla)

    Düzeltme: Elden alışverişlerde fatura olurmu olmazmı, nasıl bir gümrük tarifesi veya uygulayamasına tabi tutulur bilemiyorum. Benim yazdıklarım yurtdışından web yolu ile alışverişler içindi. Bu şekilde düzeltmek isterim.

    temmuz temmuz (12505)