AMI BIOS bip kodları nelerdir?

Ami bios bir kısa bip ne anlama gelir?

Ami bios iki kısa bip ne anlama gelir?

Ami BIOS 1 kısa 3 uzun bip ne anlama gelir?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayar ilk açıldığında POST adı verilen bir işlem gerçekleştirir .POST işlemi bilgisayarın donanımının kendi kendini test etmesidir. Eğer POST ekranında bir sorun tespit edilirse, bilgisayar bunu bize sesler ve uyarı mesajı ile bildirir. Eğer sorun ekrana gelmesini engelleyecek bir sorunda bilgisayar çeşitli şekillerde sesler çıkarır. Eğer ekrana görüntü gelmesini engelleyecek bir sorun yoksa uyarıyı ekrana hata mesajı olarak getirir.

    AMI de bir BIOS üreticisi şirkettir. Bazı anakartlar AMI BIOS içerir. Aşağıda bip türleri ve anlamlarını bulabilirsiniz

    • 1  kısa bip: DRAM yenileme hatası (anakart sorunu)
    • 2 kısa bip: Parite devre hatası (anakart sorunu)
    • 3 kısa bip: Base 64 K RAM hatası (anakart sorunu / bellek hatası )
    • 4 kısa bip:  Sistem zamanlayıcı hatası (anakart sorunu)
    • 5 kısa bit :  İşlem hatası (anakart sorunu)
    • 6 kısa bip: Klavye hatası (anakart / klavye sorunu)
    • 7 kısa bip: Sanal mod istisna hatası (anakart)
    • 8 kısa bip:  Ekran belleği okuma yazma hatası (anakart / ekran kartı sorunu)
    • 9 kısa bip: ROM BIOS hatası (anakart / BIOS çipi sorunu)
    • 10 kısa bip: CMOS hatası (anakart / BIOS çipi sorunu)
    • 11 kısa bip: Önbellek hatası (anakart sorunu / cache bellek sorunu)
    • 1 uzun 3 kısa bip:  RAM sorunu. Birden fazla RAM varsa bunlardan biri arızalı olabilir veya anakart RAM soketi arızalıdır.
    • 1 uzun 8 kısa bip: ekran, ekran kartı veya anakart sorunu

    bunlar dışında bir de sürekli çalan iki farklı bip sesi var. Bu da düşük fan hızı veya düşük voltaj sorunu demektir. Yukarıdaki bilgilere göre POST ekranında hata alırsanız bipleme sesinin şekline göre sorunun nereden kaynaklandığını tespit edebilirsiniz.

    Yukarıdaki açıklamalarda hatanın temassızlıktan, slota tam oturmamaktan kaynaklanabileceği durumlar da vardır. Örneğin RAM slota tam oturmazsa 1 uzun 3 kısa bip sesi duyulabilir. Bu durumda sorun anakartta değil RAM'in slota oturmamasındadir.  Karar verirken bunları da unutumamanız da fayda var.

    murat murat (12492)