AMP sayfa testi nasıl yapılır?

AMP sayfalarının geçerli bir AMP sayfası olup olmadığını nasıl anlarım?

Oluşturduğum AMP sayfalarını nasıl test edebilirim?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    AMP sayfalarının geçerli bir AMP sayfası olup olmadığını nasıl anlarım?

    AMP sayfaları oluşturulurken bir dizi katı kurallar geçerlidir. Google AMP sayfalarının bu kurallar uygun olmasını ister. Ama sayfalarınız bu kurallara uygun olarak oluşturulmadıysa sayfanız "Geçerli bir amp sayfası değil" olarak nitelendirilir.

    Oluşturduğunuz AMP sayfalarını test etmek için lokalde çalışıyorsaz tarayıcı geliştirici konsolunu kullanarak test edebilirsiniz.

    Google Chrome tarayıcı geliştirici konsolu üzerinden AMP sayfasının geçerli olup olmadığını test etme:

    1. Google Chrome tarayıcında AMP sayfanızı açın.
    2. F12 tuşuba basarak geliştirici araçlarını bölmesini ekrana getirin.
    3. Console sekmesini tıklayın.
    4. Daha sonra adres satırında AMP sayfanızın adresini girin ve sonuna #development=1 ifadesini ekleyin.
    5. Enter tuşuna basın.
    6. Sayfanız Geçerli bir AMP sayfası ise Console sekmesinde AMP validation successful. mesajını göreceksiniz.
    7. Yine AMP HTML sayfanızda hatalar varsa bu ekranda göreceksiniz.

    Google AMP testi ile AMP sayfasını test etmek:

    Eğer AMP sayfalarınızı yayına aldıysanız Google AMP test aracı ile sayfalarınızı test edebilirsiniz.

    1. AMP sayfanızı test etmek için  https://search.google.com/test/amp adresine gidin.
    2. Test etmek için bir URL girin bölümüne sayfasınızın AMP linkini girin. Örneğin: https://uzmanim.net/amp/soru/amp-accelerated-mobile-pages-nedir/89821
    3. Testi çalıştır butonuna basın.
    4. Google AMP testi başlayacaktır. Daha sonra ekrana AMP sayfanız için bir rapor gelecektir.
    5. Ekranda Geçerli AMP sayfası - Sayfa, Google Arama sonuçlarında AMP arama özellikleri için uygun mesajı geliyorsa AMP sayfanız geçerli bir AMP sayfası demektir.

    Google AMP test hataları gidermek için oldukça iyi bir araçtır. AMP'ye ilk geçisiniz sırasında hatalar olması oldukça normaldir. Özellikle mevcut bir sitenin AMP sürümünü hazırlıyorsanız beklemediğiniz senaryolar mutlaka karşınıza çıkacaktır. Bu durumda Google AMP testi size çok fayda sağlayacaktır.

    alattin alattin (16984)