An operating system wasn’t found - Windows 10

Windows 10 yükseltmesi yaparken bilgisayar yeniden başladı ve karşıma An operating system wasn’t found hatası alıyorum. An operating system wasn’t found hatası nedir ne yapabilirim?

Anonim Anonim (156)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    An operating system wasn’t found çözüm

    An operating system wasn’t found. Try disconnecting any drives that don’t contain an operating system  mesajının anlamı basitçe işletim sistemi bulunamadı demek.

    Yani senin bilgisayarın donanımı sabitdisk üzerinde Windows 10, Windows 7 gibi bir işletim sistemi bulamıyor.  İşletim sistemi varsa ve An operating system wasn’t found hatası alıyorsan işletim sistemin hasar görmüş demektir. Şu işlemleri deneyebilirsin:

    Çözüm için ön şart: Çözüm için içinde Windows 10 kurulum dosyalarının olduğu bir DVD ya da USB gerekir. Başka bir bilgisayarda bir Windows 10 ISO dosyası indirip bir Windows 10 kurulum medyası oluşturmalısınız. Buradaki link size yardımcı olacaktır: Windows 10 ISO dosyası USB Flash belleğe nasıl yazdırılır?

    1. Yukarıda anlattığım linkteki gibi bir Windows 10 kurulum medyası içeren USB belleği bilgisayara tak.
    2. An operating system wasn’t found ekranında CTRL + ALT + DEL tuşlarına aynı anda bas ya da bilgisayarı kapat ve aç.
    3. Bilgisayar USB bellekteki Windows 10 kurulumunu başlatacaktır.
    4. Windows Kurulumu ekranında Dil, Saat ve Klavye ayarlarını seçtiğiniz ekran, Komut İstemi'ni başlatmak için SHIFT + F10 tuşlarına basın. Bu kurulum ekranını başlayacaktır.
    5. Komut satırında Diskpart yaz ve enter tuşuna bas.
    6. Daha sonra diskleri listelemek için list disk yaz ve enter tuşuna bas
      Microsoft DiskPart version 10.0.18362.1

      Copyright (C) Microsoft Corporation.
      On computer: Volunter
      DISKPART> list disk

        Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt
        --------  -------------  -------  -------  ---  ---
        Disk 0    Online          548 GB      0 B        *

      DISKPART>

      Bu şekilde baktığında GPT bölümünde * olmalı. Eğer burada yıldız yoksa disk MBR olarak ayarlanmıştır. Aşağıdaki işlemleri yapacaksın. Fakat GPT Ve MBR için farklı işlem yapılacak.

    7. Exit yaz ve bu ekrandan çık.

    8. Daha sonra  dir c: komutunu yaz ve enter tuşuna bas.
      C:\Users\hakan>dir C:
      Sistem belirtilen yolu bulamıyor.

      böyle bir hata alırsan bu sefer dir D: dene. Amacın sistemin yüklü olduğu sürücüyü bulmak.
      Aşağıdaki gibi Windows içeren sonucu bulduysan sistem sürücüsünü buldun demektir. Örneğin bu örnekte sistem sürücüsü C:

      C:\>dir c:
       Volume in drive C has no label.
       Volume Serial Number is 1111

       Directory of C:\

      17.04.2020  11:08    <DIR>          Program Files
      11.04.2020  20:22    <DIR>          Program Files (x86)
      24.04.2020  06:43    <DIR>          Publish
      21.11.2019  13:12    <DIR>          Users
      24.04.2020  13:35    <DIR>          Windows

      sonra aşağıdaki komutu uygula.
      Disk MBR ise yapılacaklar:
      Eğer diskin GPT ise o zaman madde 16'ya atla.

    9. Komut satırında şimdi şu komutu uygulamalısın: bcdboot C: \Windows /S C:  burada C: senin sistem sürücün. Sende sistem sürücüsü hangi harfse onu uygula. Bu komut C sürücüsüne önyükleme dosyalarını atacaktır. Boot files successfully created mesajı görürsen işlem başarılı demektir.

    10. Komut satırında Diskpart yaz ve enter tuşuna bas.
    11. Daha sonra diskleri listelemek için list disk yaz ve enter tuşuna bas
    12. Şu komutu uygula: sel disk C ve enter tuşuna bas. Bu komut ile C sürücüsünü seçtik.
    13. Daha sonra bu diski aktif hale getirmek gerek: active yaz ve enter tuşuna bas.
    14. Exit yaz ve bu ekrandan çık.
    15. Daha sonra shutdown -f -r -t 00  komutu ile bilgisayarı yeniden başlat.

      Disk GPT ise yapılacaklar:
    16. Komut satırında Diskpart yaz ve enter tuşuna bas.
    17. Daha sonra diskleri listelemek için list disk yaz ve enter tuşuna bas
    18. Şu komutu uygula: sel disk C ve enter tuşuna bas. Bu komut ile C sürücüsünü seçtik.
    19. list part yaz ve Enter tuşuna bas. Bu bölümleri listeleyecek.
    20. System (sistem) olarak işaretlenmiş bölümü bul.
    21. Bulduktan sonra bölüme R harfini ata. . Harf türünü atamak için: assign letter=r: yazıman ve Enter tuşuna basman gerekiyor.
    22. exit yaz ve Enter tuşuna bas.
    23. Daha sonra şu komutu kullan: cd /d r:\EFI\Microsoft\Boot\ yaz ve enter tuşuna bas.
    24. Sonra ren BCD BCD.bak komutunu kullan.
    25. bcdboot c:\Windows /l tr-tr /s m: /f UEFI komutunu yaz ve enter tuşuna bas.
    26. Daha sonra shutdown -f -r -t 00  komutu ile bilgisayarı yeniden başlat.

    yukarıdaki işlemler An operating system wasn’t found hatasının çözümü olmalıdır.

    Kaynak: Microsoft

      hakan hakan (15394)
      3 yıl önce cevaplandı

      • Emeğe saygı :D Ms sitesinde böyle anlaşılır anlatmıyor. Güzel paylaşım olmuş Mr. Hakan murat 3 yıl önce
      • 😂 Mr. Hakan ne @murat abi Hakan bey o 😁 darkcrak 3 yıl önce
      • Hakan bey diyecez 😂 bana dedi ki bana bey diyecen bundan sonra mr. dedinmi mr. Robot filmi gibi hacker olur gaza getirmiyelim Hakan ağabeyimizi @murat bey 😁 darkcrak 3 yıl önce