Anahtar silme hatası

Kayıt defteri düzenleyici - Registry- üzerinden bir kaydı silmek istediğimde Anahtar silme hatası -  {D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524153} silinmiyor: Anahtar silinirken hata. şeklinde hata alıyorum.

Kayıt defteri düzenleyici Anahtar silme hatasının çözümü nedir?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Anahtar silme hatasının çözümü nedir?

    Windows Kayıt Defteri (Windows Registry), Windows işletim sistemi ile ilgili pek çok ayarı ve veriyi barındıran bir veritabanıdır.

    Windows işletim sistemi, işletim sistemi ile ilgili, programlar ile ilgili pek çok ayarı ve bilgiyi kayıt defterinde saklar. Bu verileri zaman zaman siler, zaman zaman yenilerini ekler. Yüklü yazılımlar, donanımlarla ilgili bilgiler, bilgisayarda oluşturulmuş kullanıcılar ile ilgili bilgiler kayıt defterinde saklanır.

    Normal bir kullanıcının kayıt defteri ile ilgili hiç bir işi olmaz. Çünkü kayıt defteri programlar ve Windows tarafından arka planda kullanılır
    Bir kullanıcının kayıt defteri üzerinde işlem yapması, bir kaydı silmesi veya değiştirmesi  her zaman risk içerir. Yanlışlıkla bir kaydı silmek veya değiştirmek Windows işletim sistemininin çökmesine veya hatalar vermesine sebep olabilir. Fakat bazı durumlarda kayıt defteri üzerinde el ile işlemler yapmak gerekebilir. Bu durumda işlemi gerçekleştirmeden kayıt defterinin yedeğini almak iyi bir davranıştır.

    Bazen kayıt defteri üzerindeki bir kaydı silmek istediğinizde Anahtar silme hatası - .... silinemiyor: Anahtar silinirken hata.
    Şeklinde hata alabilirsiniz. Anahtar silme hatasının anlamı bu kayıt defteri girdisinin koruma altında olduğudur. Bu koruma yanlışlıkla girdi silinmesin diyedir.

    Bilgisayarda yönetici olarak oturum açmış olsanız bile Windows bazı kayıt defteri girdilerini silmenize izin vermez.
    Anahtar silme hatası aldığınız bazı girdileri silmek için Yönetici olmanız yeterli olmaz.

    Bu programi çözmek için oturumu açtığınız kullanıcının tüm kayıt defteri girdileri üzerinde yetki sahibi olması gerekir.
    Neyseki bu tür sorunları çözmek için yazılmış programlar var.
    Bunlardan birisi de: RunAsSystem programı

    RunAsSystem programı ile Anahtar silme hatasının çözümü:

    RunAsSystem, uygulaması seçtiğiniz bir programın Sistem yetkileri ile çalıştırılmasını sağlar.
    Yani programı sanki Windows işletim sistemi çalıştırıyormuş gibi davranır.

    RunAsSystem programı oldukça küçük ve kullanışlı bir araçtır.

    1. RunAsSystem  programını buradan indirin.
    2. Programı çalıştırın.
    3. Windows 10 kullanıyorsanız SmartScreen "SmartScreen'e şu anda ulaşılamıyor" şeklinde uyarı verebilir. Siz Çalıştır butonuna tıklayın.
    4. Program çalıştıktan sonra Browse butonuna tıklayın.
    5. Windows altındaki regedit.exe dosyasını bulun (C:\Windows\regedit.exe)
    6. Daha sonra Run botununa basın.
    7. Kayıt defteri düzenleyici açılacaktır. Artık buradan istediğiniz kayıt girdisini silebilirsiniz.

    Kayıt defteri düzenleticide anahtar silerken alınan hatalar genelde yetki sorunlarından kaynaklanır. Windows önemli bir kayıt girdisi silinecekse bunun sistem kullanıcısının yapmasını ister. Yönetici olsanız bile kayıt defteri anahtarını silmenize izin vermez.

    RunAsSystem herhangi bir uygulamayı Sistem kullanıcısı ile çalıştırır. Böylelikle sistem yetkileri ile işlem yaparsınız.  Bu da kayıt defteri düzenleyici üzerinden alınan anahtar silme hatası gibi hataları almamanızı sağlar.

    Kayıt defterinde işlem yaparken mutlaka yedek alın. Bu yedekler bir hata yaparsanız geri dönebilmenizi sağlar. Ayrıca kayıt defteri üzerinde işlem yapmanın her zaman risk içerdiğini unutmayın.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

      Bu çözüm yerine RegEdit'i yönetici olarak çalıştırsak olmaz mı? Manuel olarak.

      bugategayas bugategayas (1)
      3 yıl önce cevaplandı

      • Sistem olarak çalıştırmakla yönetici olarak çalıştırmak farklı şeyler murat 3 yıl önce