Anakart alev aldı

Herkese selam. Dün PC formatladım bugün oyun oynarken PC birden kapandı. Açmaya çalıştığımda fanlar çalışıyordu, fakat görüntü gelmiyordu. Biraz araştırdım ramlari söküp yerini değiştirdim olmadız, silgiyle sildim olmadı. Ekran kartına da aynı şeyleri uyguladım. PC'i başlattım yine görüntü yoktu. 2 dk gibi bir süre bekledim anakarttan alevler yükseldi. PC'nin fişini çektim malzemelerini kapadım yangını zor da olsa söndürdüm. 1 saat gibi bir süre PC'i tekrar açtım yine aynı şey oldu fanlar çalıştı ama ekran gelmedi. Bu sefer hemen alev aldı. Şimdi açmayı denediğimde hiç çalılmıyor. Bu sorunu kendim çözebilir miyim? Yaptırsam kaça patlar

lerenzo lerenzo (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Anakartla beraber diğer parçalar da gitmiştir, geçmiş olsun. Elektronik aletlere suyla  müdahale edilmez mutlaka yangınn tüpüyle söndürülmeli. Senin yapacağın bir şey yok. Yanmış bir şeyi yaptıramazsın yenisini almak zorundasın, anakartın yanmasının sebebi kalitesiz bir güç kaynağı kullanıyor oluşun, fırsat varken çok kurcalamamalıydın, anakartla beraber diğer parçalar da gitmiştir, yaptıramazsın, yanmış bir şeyi tamir edemezsin.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

       Bir yanan bir şeyi daha geri getirmenin imkanı yok olsa da eskisi gibi bir verim alamazsın ve sana pahalıya patlar. Anakart'ını zorlamasaydın zaten sana işaret veriyor beni açma diye. Bana sorarsan anakartını değiştir ve güç kaynağını değiştir o bilgisayarın anakartını kurtarma ihtimalin hiç yok

      darkcrak darkcrak (5168)
      3 yıl önce cevaplandı

        Bu sorunu sen çözemezsin.  Yaptığın işlemler sonrasında bir şekilde farkında olmadan anakartta kısa devreye yol açmışs olabilirsin bu da anakartın alev almasına sebep olmuş olabilir. Şanslıysan sadece anakart zarar görmüştür. Değilsen işlemci, ram, ekran kartı hasar görmüş olabilir.

        Bunları test etmeden bir şey söylemek mümkün değil. Çevrende güvenilir bir servis varsa oraya götürmende fayda var.

        hakan hakan (15424)