Anakart üzerindeki RAM slotlarının renkli olması ne anlama geliyor?

Anakart üzerindeki RAM slotları farklı renklerde. Bu renkler ne anlama geliyor?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Anakart üzerindeki renkli ram slotları bu slotları Duan Channel olarak kullanabilirsiniz anlamına gelir. Dual Channel nedir buradan detaylı bilgi alabilirsiniz: Dual Channel bellek nedir?

    Dual Channel kısaca tıpa tıp aynı iki ram belleğinin anakart üzerindeki uygun slotlara takılarak daha hızlı veri yolu kullanmasını sağlayan teknolojidir.

    Anakart üzerinde aynı renkte olan slotlara birbirinin aynı iki bellek modülü takaral Duan Channel özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin birbirinin aynı iki 4GB ram belleği aşağıdaki resimde görünen yeşil slotlara takara Dual Channel yapabilirsiniz.

    Dual Channel nedir

    Ramlerin aynı olması önemlidir. Farklı özellikteki RAM'lerde çalışır ama aynı performansı vermez. Örneğin iki ram taktınız birinin hızı daha düşük diyelim her iki ram de daha düşük hızda çalışır.

    hakan hakan (15424)