Anakart VGA ışığı yanıyor

Merhaba arkadaşlar. Ekran kartı kendi ağırlığıyla anakarttaki slota hasar verip yerinden çıkmış ve slotu hafif bükmüş. Anakart üzerindeki VGA ledi yanıyor ve bilgisayar açılıyor ama ekran gelmiyor. Ekran kartını çıkarıp anakartta ki dahili sokete HDMI taktım hala aynı. Sorun acaba anakartta ki slotta mı yoksa ekran kartında mı? Veya bun nasıl öğrenebilirim? Yardımcı olur musunuz lütfen, teşekkürler.

koskuser koskuser (5)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Slot yerini büktü ise kesinlikle anakart'da sorun var çünkü bükmüş diyorsun. Bana soracak olursan bir bilgisayarcıya göster ama oda kesin olarak benim düşüncem anakart da sorun var diyecek çünkü sen de diyorsun ağırlık yaptı ve büktü

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Ekran kartını ekledim koskuser 3 yıl önce
    • Dediğim gibi o anakarttaki soket yetini sulu boya fırçası ile temizle iyice zarar vermeden darkcrak 3 yıl önce
    • Sonra ekran kartının o resmini çektiğin yeri de silgi ile iyice sil fakat kıracak şekilde değil nazikce @koskuser darkcrak 3 yıl önce
    • En son olarak yine açmayı dene bilgisayarını her şeyi taktıktan sonra @koskuser darkcrak 3 yıl önce
    • Ekran kartının pinlerinde herhangi bi sıkıntı yoktur değil mi? Sondan ikincinin ucu kesik onu araştırdım hepsinde öyleymiş normal herhalde. @darkcrak koskuser 3 yıl önce
    • Temizle ve tekrardan tak ve çalıştırmayı dene @koskuser darkcrak 3 yıl önce
    • Tamamdır hocam çok sağol. @darkcrak koskuser 3 yıl önce
    • Sonucu benimle paylaşır mısın @koskuser darkcrak 3 yıl önce
    • Tabi @darkcrak koskuser 3 yıl önce
    • Bekliyorum o zaman @koskuser darkcrak 3 yıl önce
    • Sonuç @koskuser darkcrak 3 yıl önce
    • Yok hala aynı ekran gelmiyo @darkcrak koskuser 3 yıl önce
    • Ram'ı çıkart ve tak @koskuser darkcrak 3 yıl önce
    • Slot gittiyse nasıl görüntü almayı düşünüyorsun ? Basbaya gitmiş belli değil mi ? . Veriyolu gitmiş, ya anakartı değiştiriceksin ya da tamire verceksin kaçarı yok işlemcinde dahili ekran kartı varsa anakartın arkasına takıp dene. Anakartın slotu, ekrann kartının slot falan bunlar hassas bileşenlerdir en ufak hata da geri döndürülemeyecek hasarlar meydana getirir. @koskuser hydra 3 yıl önce
    • Ayrıca tekrar inceledim aşağıda ki fotoyu, slotta bir sorun yok gibi görünüyor, düzgünce dik açıdan fotoğraf çekermisin tekrar bakalım. VGA ışığının yanması sebebi ekran kartı arızasıdır, eğer ekran kartını çıkarınca ışık gidiyorsa ekran kartı problemli dir. @koskuser hydra 3 yıl önce
    • Zaten benim derdim de o aslında sorunun hangisinde olduğunu bulup servise göndermek ama bulamıyorum bi türlü. Ekran kartını çıkardım ama birşey değişmedi ışık yanmaya devam ediyor. @hydra koskuser 3 yıl önce
    • Cevabımı düzenledim @koskuser hydra 3 yıl önce
    • @hydra belki ekran kartının o gold olan yeri çizilmiştir 🤔 hassas bir yer orası ama başka ekran kartı ile denemek mantıklı. darkcrak 3 yıl önce

    koskuser koskuser (5)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Ekran kartının fotoğrafını da gösterir misin? darkcrak 3 yıl önce
    • Ek olarak sulu boya fırçası ile içerisini temizle ilk attığın fotoğraftaki yerin çünkü için tozlanmış ondan da sorun kaynaklı olabilir darkcrak 3 yıl önce

    Ekran kartını başka bir bilgisayara takarak sorununun onda olup olmadığını öğrenebilirsin. Ekran kartı slotu yamulturken kendisini de yamultmuş olabilir, ikisi de zarar görmüş olabilir. Anakartta ki PCIe ( Ekran Kartı ) slotunun hasar görmesi hem ekran kartına hem de anakartta geri getiremiyecek sorunlar oluşturabilir.

    Düzenleme:

    Bilgisayarcıya götür, elinde ekran kartı varsa denesin.  VGA ledinin yanmasının sebebi anakartın ekran kartı ile iletişim kuramamasıdır, slotu bükmüşsün, ekran kartının slotu belki anakart slotunu bükerken o da bükülmüştür. sorunun uzaktan anlamamız zor, elimden gelse ben gelip yardımıcı olacağım. Başka ekran kartıyla dneyin, ya da elinizde ki ekran kartını başka anakarta takarak sorunun ekran kartından olup olmadığını öğrenebilirsin. @koskuser

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Anakartın PCI slot değişiminin ne kadar bi maliyeti olur veya ekran kartının? Bu konuda bilginiz var mı @hydra koskuser 3 yıl önce
    • Maaliyetini b ilmiyorum, ekrann kartının tamir maaliyeti biraz yüksek olabilir ancak anakartınkini bilmioyurm bir bilgisayarcıya gösterip maaliyetini sorabilirsin, BGA makinesiyle yapılacağı için her bilgisayarcıda bulunmuyor, mesela benim bulunduğum bölgede BGA makinesi bulunan bilgisayarcıya yok bu yüzden başka il'e gönderim yapacaklar. hydra 3 yıl önce
    • Ekran kartını farklı bi sistemde direk takıp deneyebilir miyim? Sorun onda değilse direk görüntü verir mi? @hydra koskuser 3 yıl önce
    • Muhtemelen dediğiniz gibi olması gerekir. Deneyin. @koskuser hydra 3 yıl önce
    • Peki teşekkürler @hydra koskuser 3 yıl önce
    • Rica ederim. hydra 3 yıl önce