Anakarta overclock yapmak

Merhabalar msi h310m pro-vd plus anakarta sahibim. Normal olarak 2666mhz ile çalışıyor bunu 3000mhz'e çıkartabilir miyim?

Eğer çıkartabiliyorsak riski var mıdır?

ahmetyasin ahmetyasin (9)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Over clock bilgisayara aşırı derecede yüklendiğinden yani işlemci ve RAM'a aşırı derecede yüklendiğinden bilgisayarının da soğutma sistemi iyi değilse işlemcinin yanma olasılığıda artar

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • ben sadece ana kartın hızını arttırmak istiyorum normalde 2666mhz ama 3000 olursa yeni ram alıcam o nedenle sordum. işlemciye bir şey yapmayacağım. ahmetyasin 3 yıl önce
    • Anakart hızını arttırdığın zaman İşlemcinin de doğal olarak ısınması gerekiyor diye biliyorum @ahmetyasin darkcrak 3 yıl önce
    • Bir cihazın tam verimli çalışması için bütün her şeyin çalışması gerekiyor fakat çok fazla yük bindiği için ısınıp bozulma riskide olabiliyor yani riskli iş bunlar amaa bilgisayarının soğutması iyi ise ve bilgisayarın masaüstü bir bilgisayarsa ayrıca içinde de 2-3 tane fan var ise overclock yapabilirsin ama yinede tüm fanların max. çalışması gerekebilir çünkü bilgisayarının soğutmasının iyi olması gerekiyor çünkü bilgisayarın aşırı derecede ısınırsa anakartın yanabilir, İşlemcin yanabilir ayrıca ram'ın bozulabilir darkcrak 3 yıl önce
    • bir soğutucu almayı düşünüyorum zaten intelin stock fanı kötü kasa topalm 4 fan var. birde kasanın fanlarını nasıl kontrol edebilirim kumandası falan yoktu ahmetyasin 3 yıl önce
    • MSI Afterburner'ın içerisinde fan hızlandırma ve kontrol seçeneği bulunmaktadır @ahmetyasin darkcrak 3 yıl önce
    • msi afterburner aygıt algılamıyor o yüzden her şey 0 gözüküyor çöümünü biliyorsan çok sevinirim. ahmetyasin 3 yıl önce
    • @darkcrak MSI AFterburner ile kasada ki fanları kontrol edemezsin, Afterburner da sadece ekran kartının fanını voltajını vs değiştirebilirsin. @ahmetyasin Afterburnerı açıp ekranın fotoğrafını atarmısın ? Bir de ekran kartı modelin nedir ? hydra 3 yıl önce
    • Emin misin @hydra :/ darkcrak 3 yıl önce
    • Benden daha iyi mi bileceksin :/ ben bu işlere yıllarımı verdim ayrıca MSI Afterburner ile dün bir çoğucun bilgisayarındaki fanı hızlandırdım emin misin git araştır direk atlama bir şey bilmeden araştır sonra bana yazarsın https://hizliresim.com/XNkVVQ @hydra buna bi bak sonra bana yazarsın fan kontrol edilip edilmediğini darkcrak 3 yıl önce
    • Bir daha benim yazdıklarıma yorum yaparken araştırda yap ben bu sitedeki tüm sorunları yaşadım ve yaşayanada yardım ettim ben bilmediğim şeyi yazmam buraya araştırmadan @hydra darkcrak 3 yıl önce
    • MSI Afterburner bazı laptopta çalışmıyor masa üstü bilgisayarda çalışıyor @hydra darkcrak 3 yıl önce
    • Nasıl laptop ta çalışmıyor ? Nereden duydun bunu ? hydra 3 yıl önce
    • Dostum mkaç yaşındasın ki yıllarını verecels hydra 3 yıl önce
    • Auto modu kapatıp fan kontrolünü yapacaksın bilmiyorsun konuşma o zaman yıllarını vermiş miş kaç yaşındasın ki yıllarını vereceksin ? hydra 3 yıl önce
    • Sana kaç lağzım bilgi için @hydra yaş ile zeki olunmuyor çalışmakla olunuyor sen yaşa bağlıyorsan bunu bilemem daha çocuksun demek darkcrak 3 yıl önce
    • Bu arada şunu ekleemk istiyorum her leptop yazmadım laptoplarda yazdım hepsinde işe yaramıyor yazmadım bir daha oku ve sonra yaz anlaştık mı seninlen boşuna uğraşana kadar şimdiye kadar 3 tane araştırma yapmıştım @hydra darkcrak 3 yıl önce
    • Tamam peki ben yanlış anlamışım, laptoplarda kelimesini her laptop anlamışım, bazı laptoplarda olabiliyor, özellikle ekran kartı olmayan laptoplarda fan kontrol edilmiyor. hydra 3 yıl önce

    Anakarta OC yapamazsın, bu bir. Anakartın desteklediği RAM MHz değeri arttırılamaz. Anakartının desteklediği maksimum RAM Mhz değeri belli 2666 Mhz.

    Anakartın Bellek hızı arttırılamaz, XMP ile bile arttıramazsın, anakartında ki RAM'ler 2666 Mhz'de çalışacaktır. Anakarta OC yapamazsın. OC Genel olarak ekran kartına yapılan bir şey dir, RAM'e OC yapılmaz sadece XMP ile frekans değeri arttırabilir ki bu riskli değildir, ankartın desteklediği bir şeydir. 3000 MHz yapamazsın, 3000 Mhz RAM alsan bile 2666 MHz de çalışacaktır çünkü anakartın maximum 2666Mhz frekans değeri destekliyor.

    hydra hydra (3800)