Anakartım 2000mhz RAM'i destekliyor mu?

Merhaba benim sorunum ram ile ilgili.  Anakartım Asus M4A89GTD PRO/USB3 ve İşlemci AMD Phenom II X6 1100T kullanıyorum. Ram olarak da Kingston 8 GB 2000mhz CL9  hyper ram kullanıyorum. Sistemden kontrol ettiğimde 1333MHz gösteriyor. Anakartım 2000MHz Ram desteklemiyor mu? Desteklemiyorsa 1600MHz Ram kullansam daha mı iyi olur?

syah syah (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Asus M4A89GTD PRO/USB3 anakart, sitesinde gördüğüm kadarı ile Çift Kanallı DDR3 2000(O.C.) / 1600 / 1333 / 1066 desteği mevcut.

    Dikkat ederseniz 2000'ni Yanında O.C yazıyor. Ramlerde O.C anlamı Overclocked demektir.  Overclocked, normal hızından daha yüksek hızda çalıştırılabilir demektir. Yani fabrika çıkışı 1333MHZ ise Overclock edilerek 2000MHz kullanılabilir.

    Sizde BIOS ayarları 1333Mhz olarak kalmış muhtemelen. Asus M4A89GTD PRO/USB3 kullanım klavuzuna baktım.  Asus O.C Profile  diye bir ayar var. Sanırım buradan ayarlayabilirsiniz.

    Overclock benim pek tavsiye etmediğim  bir yöntem. Açıkcası zorlayarak elde edeceğiniz performans gözle görülür bir performans olmayacaktır.

    O.C için bilgisayarın BIOS'una girin.  Tools > Asus O.C Profile sekmesi altından 2000MHz için profile oluşturabilirsiniz diye düşünüyorum.

    cemphp cemphp (651)