Anakartım Kaç Gb Ram Destekliyor ? Nasıl öğrenebilirim?

Arkadaslar 4 gb ram alıcam fakat uyumsuzluk olur diye kararsız kaldım bende size sormak istedim anakartım bu

Anakart Adı:HP Compaq dx2200 anakartım kac gb ram destekliyor ?

ve birde kac mhz destekledıgını nasıl öğrenebilirim simdiden teşekkürler.

kullanici395523 kullanici395523 (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    nasıl yani hocam ben pek bilgiili değilimde yani simdi 4 gb ram alsam uyarmı sisteme birde bana ram önerirmisiniz

    kullanici395523 kullanici395523 (1)
    8 yıl önce cevaplandı

    • En mantıklsı siz bilgisayarı parça alacağın yere götür yanlış bir parça almaktansa sana gereken parçaları önerirler birde belkide yenisini alman daha mantıklı olabilirde rakam çok çıkıyorsa candan 8 yıl önce

    "Uzun özet açıklama HP Compaq dx2200 Minitower PC:
    HP Compaq dx2200 Minitower PC. İşlemci frekansı: 3,4 GHz, İşlemci ailesi: Intel Pentium 4 HT, İşlemci soketi: Socket T (LGA 775). Dahili hafıza: 1 GB, Dahili hafıza tipi: DDR2-SDRAM, Maksimum bellek: 2 GB. Toplam depolama kapasitesi: 160 GB, Sabit bellek arayüzü: SATA, Sabit disk sürücüsü hızı: 7200 RPM. Optik sürücüler: DVD±RW. Farklı grafik adaptör modeli: AMD Radeon Xpress 200"

    Yukarıdaki bilgilerden sorduğun PC'de mevcut sistem ram'inin 1 Gb olduğu belli oluyor. Desteklediği Maksimum bellek kapasitesi ise 2 Gb oluyor.

    Web'den arayarak bulduğum bilgiler bu şekilde. Buna göre sadece 1 Gb ram kapasitesi artırabiliyor; 1 Gb'dan 2 Gb'a yükseltebiliyorsun.

    Not: Bu PC'de ram yükseltmek çok işe yaramaz. Ayrıca bu ram cinsi oldukça eskidir (SD ram) ve büyük ihtimalle piyasada sıfır olarak mevcut değildir. Ancak eski PC'lerden çıkma belki teknik servislerde falan bulunabilir.

    Gerçi hem DDR2 hem SDRam olarak belirtiliyor ve bu bilgi bana çelişkili gibi geldi (Hangisi?..). Yanlış bilgi olabilir. Ancak DDR2 bile olsa buda eski bir ram modeli/cinsidir ve bunuda piyasadan temin etmek zor olabilir.

    Pratik yol:

    Eğer ram artırmaya karar verirsen kasayı açar, anakart üzerinde ram slotlarını bulursun (Büyük ihtimalle iki adet slot olacaktır.). Slotundan/slotlarından takılı 1 Gb ram'i veya eğer iki parça ise 512 Mb iki adet ram'i çıkartırsın ve bu ram'i/ram'leri yanına alarak teknik servisleri dolaşır, aynı cins iki adet 1 Gb ram temin eder yerlerine takarsın.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • kasayı acıp baktım 2 adet slot var aynı cins ram bulmakdansa 2 gb ram alıp ddr2 uygun bi mhz bulup alsam calısırmı ram ? mesela bu ram calısırmı KINGSTON 2GB DDR2 667MHZ MASAÜSTÜ RAM 39 tl satılıyor napayım sizce alayımmı kullanici395523 8 yıl önce
    • Olabilir elbette.. Fakat birincisi DDR2 ram olduğuna eminmisin? Yoksa SD ram olabilirmi? İkincisi 667 Mhz frekans hızı senin PC için doğrumu ve uyumlumu? Üçüncüsü ve sonuncusu olarak standart deskto PC ve Compaq PC (Seninki compaq herhalde) ram'lerinin her ikiside aynı fiziksel büyüklüklerdemi; aynı cinsmi? Bunların cevabını tam olarak bilmek lazım. Bilinemiyorsa ve en iyisi ya kasadaki ram'i sökerek yanına alıp yenisini o karşılaştırarak almalı yada HP teknik servisten (PC markası HP herhalde) bu yorum notta sorduğum soruların cevaplarını net olarak öğrenip ona göre yeni ram araştırmalı/sipariş vermeli. Bana göre konu ile ilgili tam bilgili olunamıyorsa ki öyle, en doğrusu bu şekilde yapmaktır. Öyle ya, yanlış yapmaktansa.. temmuz 8 yıl önce
    • Tek ram takmayı düşündüğüne göre frekans hızı önemli olmamalı. Zira senin PC'deki ram frekansı hız desteği bu olmasa bile anakartın desteklediği frakans kadar yine uyum sağlar. Ama diğerleri (diğer sorularımızın cevapları) önemlidir. temmuz 8 yıl önce
    • Anakart Adı Packard Bell EasyNote TE69KB Bilgisayar 800 mhz 2 carp 1600 mhz oluyo 16 gb ram destekler mı veya 8 gb ram denizprov 7 yıl önce
    • Senin içn baktım @denizprov RAM desteği maksimum 8 Gb oluyor (İki slot mevcut). Fakat eğer işletim sisteminin mimari yapısı x64 değilse, başka ifade ile x86 ise (32 Bit ise) 8 Gb ram takmak anlamsız ve faydasız olur. Zira x86 sistemler en fazla 3,5 Gb RAM okuyabilir ve o değerlerde çalışabilir. temmuz 7 yıl önce