Anakartıma uygun işlemci nasıl bulurum?

Benim kullandığım anakartın modeli lenovo g580 bu anakarta uygun hangi işlemciyi kullanabilirim?

aloneman16 aloneman16 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bu herhalde bir laptop veya laptop anakartı, öylemi?

    Webde baktığımızda bu marka model laptop'lar üzerinde celeron işlemciylede, i5 işlemciylede satılmış.

    Buna göre belirttiğin anakarta herhangi bir laptop intel tipli işlemci takabilirsin. Problem olmaz.

    Eğer desktop veya laptop işlemcisi farkedermi gibi soruyorsan -soket uyumlulukları olsa dahi- bunların farklı tip PC'lerde bazı uyumsuzlukları olabildiğinden söz ediliyor ve bunun gözönüde bulundurulması tavsiye ediliyor. Başka ifadeyle laptop için işlemci desktop PC'de yada tersi şekilde desktop PC için işlemci laptopta kullanılmamalı tavsiyesi yapılıyor.

    Sen yinede bu hususu PC'nin /anakartının satıcısına yada yetkili servisine sormalısın, yada onlara taktırmalısın, bu daha iyi olur (Zaten piyasada laptop işlemcisi pek bulunmuyor ve satılmıyor).

    Kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

      Evet laptop anakartı.Şu anki kullandığım işlemci intel celeron 1000m 1.8 ghz.

      aloneman16 aloneman16 (1)
      6 yıl önce cevaplandı

        Laptopunadaki işlemci Celeron 1000m, eski bir işlemci ama intelin sitesinden baktığımız zaman Desteği sürdürülüyor.

        Desteklenen Soketler kısmında ise : FCPGA988 yazıyor yani FCPGA988 soket türüne uygun anakart bulmalısın. internette araştırdım senin için fakat bulamadım yani eski bir işlemci olduğu için eski bir anakart türü bulmalısın, buda 2. el bulmalısın demektir...

        nvidiagtx nvidiagtx (690)