Anakartın UEFI Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Usb belleğime rufus programı ile win 10 kuracaktım.Rufusun aşamalarında Bios aşağısındada UEFI yazıyordu.

Nerden anlayabilirim? Bilgisayar siparişten daha gelmedi. İşlemcisi veya anakartını yazsam anlayabilir miyiz?

ahakan ahakan (100)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Anakartın markası veya modelinden anlaşılmaz. Çünkü o anakart UEFI destekli olsa bile sen standart BIOS türünden yazdırıp kurulum yapmış olabilirsin. Eğer UEFI kurulum yapmak istiyorsan Rufus programıyla yazdırırken "UEFI için GPT bölüm düzeni" seçeneğini seçmen gerekir. Bu seçeneği seçerek yazdırdıysan format attığında UEFI kurulum yapmış olursun.

    Bunu doğrulamak için ise, format tamamlanıp işletim sistemi açıldıktan sonra Sistem Bilgisinden kontrol edebilirsin.

    • Bilgisayarının arama kutusuna msinfo yazıp enter tuşuna basarsın ve Sistem Bilgisi açılır.
    • Gelen pencereden BIOS Modu karşısında UEFI yazıyorsa, UEFI kurulum yapılmış demektir.

    omercik omercik (9418)