Anakartla uyumlu ram nasıl seçilir?

Bilgisayarıma ram alacağım fakat nasıl bir ram almalıyım? Ram alırken nelere dikkat etmem lazım. Anakartımla uyumlu ram'i nasıl bulurum?

alivecan alivecan (337)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Anakarta uyumlu RAM seçmek için öncelikle hangi ram türüna sahipsiniz bunu bilmelisiniz. Ram türünü öğrenmek için bir program kullanabilirsiniz. Speccy bu programlardan biri. Speccy ücretsiz bir sistem bilgi programı:
    Speccy nedir, nasıl kullanılır?

    Ram türünüzü öğrendikten sonra uygun frekanslı bir RAM tercih etmelisiniz. Anakartınızd DDR3 türü ve frekansı  2400Mhz olan bir RAM varsa alacağınız ram bununla aynı olmalıdır. Yine  bilgisayarınızda boş RAM slotu var mı kontrol edin.

    Eğer Ram yükseltecekseniz boş ram slotu olması gerekir. Örneğin 2 ram slotunuz varsa birinde 4GB ram varsa  diğer slot için 4GB ram alabilirsiniz.

    Tek ram solutunuz varsa burada da 4GB tek bir RAM takılıysa o zaman 8 GB tek bir ram alıp bu slota takabilirsiniz.

    Ram alırken bilmeniz gereken diğer bir konu anakartınızın desteklediği maksimum ram miktarıdır. Anakartların desteklediği maksimum RAM miktarına anakart üretici web sitesinden öğrenebilirsiniz. Ya da elinizde kitapçığı varsa bakabilirsiniz.

    Ayrıca Crucial  firmasının güzel bir uygulaması var.  Bilgisayarınızı inceleyip size RAm yükseltme ile ilgili tavsiyede bulunuyor.

    1. Buraya tıklayarak crucial.com sitesine gidin.
    2. Ana sayfada Crucial Advisor Tool bölümüne gelin.
    3. Dilerseniz Crucial System Scanner altındaki I agree to the.... kısmını işaretleyip Download the scanner butonuna basarak sistem tarama aracını tıklayabilirsiniz. Bu yazılım size RAM yükseltme ile ilgili öneride bulunacaktır.
    4. Veya Select Manufacturer bölümünden anakart üreticisinizi seçin. (örneğin Asus)
    5. Select product line bölümünden, anakart türünüzü seçin (örneğin Asus Desktops)
    6. Daha sonra modeli seçin ve Find products bölümünü tıklayın.
    7.  Compatible Memory sayfasında bilgisayarınız ile uyumlu RAM ve SSD diskler listelenecektir.

    hakan hakan (15424)