Android cihazlarda unroot nasıl yapılır?

Unroot nedir?

Unroot nasıl yapılır?

Android telefon en kolay şekilde nasıl unroot edilir?

Android yüklü telefonlarda unroot işlemi en kolay nasıl yapılır?

Android unroot yapma rehberi 2016

brsozl brsozl (1961)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Unroot nedir?

    Android cihazlarda verilen Root (Yönetici) izninin geri alınmasına unroot denir. Root yetkisine sahip bir cihazın teknik servise gönderilmesi için unroot işlemi yapılıp, cihazın ilk günki haline çevirilmesi gerekmektedir. Bu gibi çeşitli durumlarda cihazlara unroot işlemi yapılır.

    Android telefon nasıl unroot yapılır?

    Android telefonları unroot etmek için pek çok yazlım mevcut fakat benim kullandığım ve gördüğüm en basit root ve unroot programı Kingo Root. Bir kaç tıklama ile unroot işlemi gerçekleştirmek mümkün. Ayrıca tekrardan root işlemini yapmakta mümkün.

    Aşağıda adım adım resimli unroot yapma işlemini bulabilirsiniz.

    1. Kingo Root programını buradan indirin ve kurun.
    2. Kingo Root kurulumu bittikten sonra Kingo Root programını çalıştırın.
    3. Kingo Root açıldıktan sonra telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın.
    4. Kingo Root önce gerekli sürücüleri yükleyecektir.

      android-unroot-yapma
    5. Sürücülerin yüklenmesi tamamlandıktan sonra telefonunuzun bağlantı kablosunu çıkarın ve takın.
    6. Root etme işlemine devam edebilmek için telefonunuzda Developer Modunu yani geliştirici modunu açmış olmanız gerekiyor.
    7. Kingo Root sizi USB Debugging'i açmanız konusunda uyaracaktır.

      android-unroot-yapma

      Android cihazlarda 'Geliştirici Seçenekleri' nasıl açılır?

      Android cihazlarda 'USB Hata Ayıklama' nasıl açılır?

    8. 'Geliştirici Seçenekleri'ni açıktan sonra telefonunuzda açılan pencerede 'Tamam'a tıklayın.

      android-unroot-yapma
    9. Bu işlemler bittikten sonra artık android telefon unroot edilmeye hazır. Unroot butonuna tıklayın.

      android-unroot-yapma

    10. Artık telefonunuz unroot edildi. Dilerseniz daha sonra Root seçeneğini tıklayarak Root işlemini tekrar yapabilirsiniz.

    Android telefonlar Kingo Root ile kolayca unroot yapılabilir ve unroot işlemi dilendiğinde geri alınabilir.

    Adroid telefonu unroot yaptığınızda aslında yapılan işlem, android işletim sisteminin yönetici haklarını kaldırmaktır. Yani telefonu unroot ettiğinizde artık telefonunuzda tüm yönetici izni ve yetkisi kaldırılacaktır.

    Unroot yapmanın artıları olduğu gibi eksikleride olacaktır. Çeşitli 3. parti yararlı uygulamaları ve kişiselleştirme yazılımlarını artık kullanamayabilirsiniz.

    Ayrıca unroot yapmanın telefonu tekrar garanti kapsamına sokacağını da belirtelim.

    brsozl brsozl (1961)