Android'de dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silme

Android dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silme

Telefonda silinen dosyaların kurtarılmasını engelleme

Silinen dosyaların kurtarılmasını engelleme mümkün mü?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android silinen dosyaların kurtarılmasını engelleme

    Telefonda bir dosyayı sildiniz, ama silinen dosyaları geri getirme programı kullanılarak geri getirilmesini istemiyorsunuz. Secure Wipe uygulamasını kullanarak silinen dosyaların kurtarılmasını engelleyebilirsiniz.

    Android telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürseniz bile, silinen dosya kurtarma programı ile fotoğraflar, videolar veya diğer silinen dosyalarınız kurtarılabilir. Bu nedenle, mesela telefonunuzu satacaksanız sadece sıfırlamak yeterli değildir. Sıfırladıktan sonra Secure Wipe uygulamasını kullanarak dosyaların kurtarılmasını engelleme işlemi yapmalısınız.

    Secure Wipe nasıl kullanılır?

    1. Buradan Secure Wipe uygulamasını indirin ve kurun.
    2. Uygulamada Sanitize System Space, Sanitize SD Card, Sanitize Secondary SD Card olmak üzere toplamda üç tane wipe seçeneği bulunuyor.

      a) Sanitize System Space: Telefondaki silinen mesajlar, arama kayıtları ve uygulama verilerinin kurtarılmasını engellemek için bu seçenek işaretli olmalıdır.
      b) Sanitize SD Card: Telefonun dahili hafızasındaki silinen dosyaların kurtarılmasını engelleme için bu seçenek işaretli olmalıdır.
      c) Sanitize Secondary SD Card: Telefonda takılı olan hafıza kartındaki silinen dosyaların kurtarılmasını engelleme için bu seçenek işaretli olmalıdır.

    3. Kendi isteğinize göre seçim yaptıktan sonra Start Wiping butonuna dokunun.
    4. Karşınıza bir onay mesajı gelecek, buradan tekrar Start Wiping butonuna dokunun.

    5. Start Wiping butonuna dokunduktan sonra wipe işlemi başlayacaktır.
    6. Wipe işlemi, telefondaki boş alanlar üzerine yüzlerce, binlerce veri yazıp siler. Böylece daha önce silinen dosyaların kurtarılmasını engellenmiş olur. Artık silinen dosyaları kurtarma programı kullanılarak dosyalarınız geri getirilemeyecektir.

    Özellikle telefonunu satacak olanlar için wipe işlemi çok önemli. Telefonu satacağınız kişi bu işlerden anlıyorsa daha önceki silinen dosyalarınızı kolaylıkla geri getirebilir. Bu nedenle Secure Wipe uygulamasını kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

    Secure Wipe ücretli mi?

    Secure Wipe uygulaması ücretsizdir. Play Store'dan ücretsiz indirebilirsiniz.

    omercik omercik (9418)