Android'de rar ve zip dosyaları nasıl açılır?

İnternette zip formatında bir sıkıştırılmış arşiv dosyası indirdim ama bunu Android telefonumda açamıyorum. Nasıl açabilirim?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android işletim sistemine sahip telefon veya tabletinizde zip dosyalarını açmak için RAR for Android uygulamasını kullanabilirsiniz. RAR for Android, bilgisayarda kullandığımız WinRAR'ın geliştiricisi olan RARLAB'ın geliştirdiği ücretsiz bir uygulamadır. RAR for Android uygulamasıyla hem sıkıştırılmış dosyaları açabilir, hem de dosyaları sıkıştırabilirsiniz.

    RAR for Android nasıl indirilir?

    Buraya tıklayarak RAR'ın Android uygulamasını Play Store'dan yükleyebilirsiniz.

    RAR for Android ile açabileceğim arşiv dosyaları nelerdir?

    RAR for Android uygulaması ile aşağıdaki uzantıya sahip olan arşiv dosyalarını açabilirsiniz:

    • RAR
    • ZIP
    • TAR
    • GZ
    • BZ2
    • XZ
    • 7z
    • ISO
    • ARJ

    RAR for Android ile zip dosyalarını nasıl açabilirim?

    Telefonunuzda bulunan zip veya rar dosyalarını açmak için RAR uygulamasına girip arşiv içindeki dosyaları çıkartmanız (extract) gerekiyor. Bunun için şu adımları uygulayın:

    • İndirdiğiniz RAR uygulamasına girin.
    • Açmak istediğiniz rar/zip dosyası neredeyse o klasöre RAR uygulaması içinden girin.
    • Daha sonra rar/zip dosyasının yanındaki kare şeklindeki kutucuğa dokunarak arşivi seçmeniz gerekiyor.
    • Seçtikten sonra, üstteki ikonlar arasından üzerinde "↑" simgesi bulunan ikona tıklayın.
    • Karşınıza gelen Çıkartma seçenekleri bölümünden hiçbir şeye dokunmadan Tamam butonuna tıklayın ve arşiv içindeki dosyaların çıkarılmasını bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra arşiv dosyalarınız başarıyla ayıklanmıştır.

    Çıkarılan dosyalar nereye gidiyor?

    RAR for Android ile çıkarttığınız arşiv dosyaları, değiştirmediğiniz sürece kaynak klasöre gider. Mesela rar/zip dosyası Download klasöründeyse ve siz bu klasör içinden çıkartma işlemi yaptıysanız çıkarılan dosyalar otomatik olarak bu klasöre gidecektir.

    RAR for Android ile nasıl dosya sıkıştırabilirim?

    Android'de .rar veya .zip formatında arşiv oluşturmak (dosyaları sıkıştırmak) için aşağıdaki adımları takip edin:

    • Öncelikle indirdiğiniz RAR uygulamasını açın.
    • Açtığınızda tıpkı telefonunuzun dosya yöneticisi (dosyalarım) uygulamasına benzeyen bir arabirim karşınıza gelir. Burada telefonunuzda yer alan bütün dosyalar ve klasörler yer alıyor. Hangi dosyaları sıkıştırmak istiyorsanız bulunduğu klasöre gidin, istediğiniz dosyaları seçin ve sağ üst köşedeki üzerinde artı (+) işareti bulunan ikona tıklayın.
    • Bir sonraki adımda Arşivleme seçenekleri adı verilen bir bölüm karşınıza gelir. Burada oluşturmak istediğiniz arşivin ismini ve formatını (rar veya zip) belirlemeniz gerekiyor. Eğer oluşturacağınız arşivi parolayla korumak isterseniz "parola ayarla" bölümünden istediğiniz şifreyi koyabilirsiniz.
    • Bütün ayarlarınızı tamamladıktan sonra Tamam butonuna tıklayarak arşivi oluşturun.

    Oluşturduğum arşiv nereye gidiyor?

    RAR for Android ile oluşturduğunuz arşiv, hangi klasördeki dosyaları oluşturmuşsanız otomatikmen o klasöre gider. Mesela Resimlerim klasörüne girip oradaki 4 fotoğrafı seçip arşiv oluşturduysanız, oluşan arşiv yine Resimlerim klasörüne gidecektir.

    omercik omercik (9418)