Android işletim sistemleri arasındaki farklar nelerdir?

Yani Android sürüm 5, 6, 7, 8 gibi gider ya; 7.1, 7.1.1, 8.1 gibi sürümlerde ne oluyor? Bazı modellerde Android 7, bazılarında Android 7.1, bazılarında ise Android 7.1.1 gibi gider ya; neden düz sayı gibi gitmiyorda . olarak gidenlerde var? Farklar nelerdir?

zoxeh zoxeh (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Tekli sayılar ana güncellemeler, yanına gelen 7.1,7.1.1 gibi ekler de ana güncellemeye eklenen birkaç ufak iyileştirmeyi içeriyor.

    Ana sürüm güncellemelerinde genelde önemli değişiklikler yenilikler yapılır. Ek güncellemelerde ise genelde var olan özellikleri iyileştirirler veya hata varsa düzeltirler.

    Mesela Android 7.1.1 sürümünde, 7'ye ek olarak 100 tane daha emoji eklenmişti. Ayrıca Android 7'de görsel olarak biraz eski duran arama ekranı da 7.1.1 sürümünde biraz daha makyajlanmıştı.

    Yani bunun gibi ufak değişiklikler içeriyor. Bu değişiklikler önemli olmadığı için bir sayı atlamayıp yanına 1,2 gibi ekler koyuyorlar.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Sağ olun sizi mi, @alattin beyi mi cevaplandı olarak seçsem bilemedim ya :D zoxeh 5 yıl önce

    Güncellemeler genelde  Majör (büyük) ve Minör (küçük) olmak üzere ikiye ayrılır.

    Örneğin Android 7.0'dan sonra Android 8.0 çıkması majör bir güncellemedir. Yazılımının temelinde, görselinde büyük değişiklikler var demektir. Yazılımına yeni özellikler eklendi anlamına da gelir. 7.0'dan sonra 7.1 çıkması minör bir güncellemedir.

    Bu güncellemede güvenlikle ilgili  yamalar, uygulamalardaki bazı hatalar giderilmiş demektir. Bazen minör güncellemelerde de yazılıma ek yeni özelliklerin eklendiği görülür.

    Android işletim sisteminde versiyonlama genelde şu şekilde olur: x.y.z örneğin 7.1.2

    • x: Major değişiklik, işletim sisteminin yeni sürümü
    • y: Minör değişiklik, bazı düzeltmeler, küçük eklemeler, simge, renk değişiklikleri gibi değişiklikler.
    • z:  Yama. Genelde güvenik yamaları. İşletim sisteminde çıkan güvenlikle alakalı sorunların giderilmesi. Hatalı yanlış çalışan yazılımların düzeltilmesi.

    Bu şekilde yazılımı takip etmek üzerinde değişiklikler yapmak yazılımı geliştirenlerin de işini kolaylaştırıyor.

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Sağ olun sizi mi, @farurhenho beyi mi cevaplandı olarak seçsem bilemedim ya :D zoxeh 5 yıl önce
    • @zoxeh hiç fark etmez :) alattin 5 yıl önce