Android kayıtlı wifi şifresi nasıl görüntülenir?

Android telefon ve tabletlerde wi-fi (kablosuz ağ) şifresi nasıl görüntülenir?

Android telefon ve tabletlerde wi-fi (kablosuz ağ) şifresi rootsuz görüntülemek mümkün mü?

murat murat (12492)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android telefonlarda bir kablosuz ağa bağlandığınızda parolalar telefona kaydedilir. Bu yöntemle Android o wifi ağını tespit ettiğinde otomatik olarak şifre sormadan bağlanır. Android wi-fi parolaları bir dosya içinde saklanır.

    Android wi-fi parolalarını data/misc/wifi klasörü altındaki wpa_supplicant.conf adlı dosya da saklar. Android kayıtlı parolaları görmek için wpa_supplicant.conf dosyasını açmak ve içindeki wi-fi parolasını öğrenmek istediğiniz wi-fi adını bulmanız gerekir.

    wpa_supplicant.conf dosyası bir sistem dosyasıdır ve bu dosyaya normal bir şekilde erişmeniz mümkün değildir. Yani wpa_supplicant.conf dosyasına erişmek için telefonunuzun root edilmiş olması gerekir.

    Root etmek demek, basitçe telefondaki en yetkili kullanıcıyı aktif etmek demektir. Root kullanıcısı telefonda her şeyi yapmaya yetkili kullanıcıdır. Normal telefon kullanırken kısıtlı işlem yetkisine sahip kullanıcı ile işlem yapılır. Bu sebepten sistem dosyalarına erişmek normal kullanıcı ile mümkün değildir.

    Sistem dosyalarına erişmek Root yetkisi gerektirir. wpa_supplicant.conf  dosyası bir sistem dosyası olduğundan rootsuz bu dosyada işlem yapamazsınız. Bu sebepten Android wifi parolasını rootsuz görmek mümkün değildir.  Eğer Android wifi parolasını rootsuz olarak görmeye çalışıyorsanız boşuna vakit kaybedip arama yapmayın çünkü böyle bir yöntem yok. Android wi-fi parolası görmek istiyoranız telefonu root edeceksiniz.

    Android telefonda kayıtlı wi-fi parolası nasıl görüntülenir?

    1. Öncelikle yukarıda belirttim telefon ya da tabbletin root edilmiş olması lazım: Android telefon nasıl root edilir?
    2. Daha sonra Google Play üzerinden  ES Dosya Yöneticisi (ES File Explorer) gibi bir dosya yöneticisi yüklemeniz gerekiyor.
    3.  ES File Explorer Google Play üzerinden yükleyin.
    4. Daha sonra  ES File Explorer dosya yöneticisini çalıştırın.
    5. data/misc/wifi  klasörüne gidin.
    6. wpa_supplicant.conf dosyasına dokunun. Yine ES File Explorer text / HTML görüntüleyici ile bu dosya açılacaktır.
    7. wpa_supplicant.conf içinde SSID yazan satırlara dikkat edin. Burada hangi wifi ağını arıyorsanız adını göreceksiniz SSID="uzmanim.net" gibi.
    8. Hemen bu satırın altında psk="wi-fi parolası" şeklinde kayıtlı parolayı göreceksiniz.
    9. Bu şekilde android kayıtlı tüm kablosuz ağ şifrelerini görebilirsiniz.

    Bazı sitelerde rootsuz android wi-fi parola gösterme gibi yazılar var bunlara inanmayın. Bunlar tamamen vakit kaybıdır.

    murat murat (12492)