Android Lutu virüsü nasıl temizlenir?

Anroid telefon ve tabletlere bulaşan lutu virüsü nasıl temizlenir?

Android telefonlara ve tabletlere kendi kendine yüklenen lutu uygulaması nasıl silinir?

hakan hakan (15424)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android Lutu virüsü nasıl temizlenir?

    Android telefon ve tabletlere otomatik yüklenen lutu  bir tür trojan şeklinde çalışan reklam yazılımıdır. Lutu uygulaması Android telefon ve tableterele yüklenen başka bir uygulama ile sızar.

    Lutu Anroid sistemi Root ederek kendini sistem uygulaması olarak yükler. Bu sebepten lutu normal bir uygulama gibi kaldırılamaz.

    Lutu virüsü, son dönemde Android  telefon ve tabletlerde fazlaça görülüyor.

    Lutu virüsü nasıl yükleniyor?

    Google Play üzerinden indirdiğiniz bir oyun veya herhangi bir uygulama üzerinden Lutu telefonunuza bulaşabiliyor. Normalde virüs olmayan bu uygulama internet üzerinden Lutu gibi istenmeyen reklam yazılımlarını indiriyor ve telefonunuza kuruyor. Maalesef Google Play bu tür binlerce yazılım içeriyor.

    Lutu yüklendiği Android cihaza genelde şu programları da yükler

    • Hot Video
    • Flash Keyboard
    • Lutu
    • Uc mini

    Lutu virüsü nasıl temizlenir?

    Lutu virüsünü yazılımla temizlemek imkansız. Bu sebepten telefonunuza temiz Rom yüklemesi yapmak gerekiyor. Telefonunuzun modeline göre uygun Rom yazılımını bularak yeniden bunu yüklemelisiniz.

    Yüklenen Hot Video, Flash Keyboard, Lutu, Uc mini gibi programlar normal bir şekilde uygulamalardan kaldırılamaz.

    Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek,resetlemek gibi işlemlerin bir faydası olmaz. Lutu virüsü geri gelecektir.

    Detaylı bilgi:

    Lutu, Trojanized Adware bir yazılımdır. Yani Trojan gibi davranan bir reklam yazılımıdır.

    Şuanda yaygın olarak Android cihazlarda rastlanan, tespit edilebilmiş üç trojanize olmuş reklam yazılımı var bunlar:

    • Shedun (GhostPush)
    • Kemoge (ShiftyBug)
    • Shuanet

    Bu üç reklam yazılımı bulaştıkları cihazı root ederek kendin yazılımlarını sistem yazılımı plarak yüklüyorlar.

    İşin kötü tarafı bu üç reklam yazılımı da Android'de bulunan bie güvenlik açığını kullanmıyorlar. Eğer bir güvenlik açığı olsa, bunu yamamak çok daha kolay olurdu.

    Bu tür trojanize olmuş reklam yazılımları normal Android hizmetlerini kullanarak kendilerini otomatik yüklüyorlar. Shedun aşağıdaki işlemleri kendi kendine yapabiliyor:

    • Ekrandaki metinleri okumak
    • Uygulama yükleme
    • Yetki listesine onay vermek, yetki listesini değiştirmek
    • Yükleme butonuna basarak otomatik yükleme yapmak

    Trojanized Adware yazılımlar reset, hard reset, tabrika ayarlarına dönme işlemleri ile silinemezler. Tek çözüm yeni ve temiz Rom yüklemektir.

    hakan hakan (15424)