Android rehber erişimi reddetmek, bir uygulamanın rehbere erişmesini engeller mi?

GetContact uygulamasına kayıt olup daha sonra rehber erişimi izni istediğinde Reddet seçeneğine tıklasak ve GetContact rehber erişim izni vermesek, fayda sağlar mı? Yani GetContact rehber erişimini engellemiş olur muyuz?

Ayrıca, önce rehber erişimine izin verip sonra tekrar reddetsek nasıl bir durum yaşanır?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

Android  uzerinde calisan uygulamalar cesitli islemler icin yetkiye ihtiyac duyar.

Ornegin uygulama kamerayi kullanacaksa android isletim sisteminden yetki almasi gerekir. Bunu da kullaniciya gosterilen erisin istegi ile yapar.

Ayni sekilde getcontact gibi uygulamalarin da rehberdeki bilgileri okuyabilmesi icin android rehber apisine ihtiyac duyar. Eger kurulumdan sonra rehbere erisim izni vermezsen getcontact uygulamasi rehbere erisemez dolayisi ile rehberdeki bilgileri kopyalayamaz.

Bir kere izin verdigin zaman getcontact rehbere erisir ve bilgileri kopyalar. Sonra izni kaldirsan bile artik bilgilerin getcontact sunucusuna gitmis demektir. Dolayisi ile programi yuklersen bile rehberib kopyalanmasin istiyorsan izin vermemende fayda var.

alattin alattin (16999)