Android sayfalar arası geçiş, android yeni sayfa oluşturma

Android Studio üzerinde yeni sayfa oluşturma nasıl yapılır?

Android Studio yeni sayfaya geçiş nasıl yapılır?

Android yeni sayfaya geçiş işlemi.

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android Studio üzerinde uygulamanıza yeni sayfa ekleyebilir ve sayfalar arası geçişi sağlayabilirsiniz.Örneğin ana sayfa üzerinde bir butona tıklanıldığında yeni bir sayfanın açılmasını sağlayabilirsiniz.

    Aşağıdaki örnekte anasayfa üzerinde bir butona tıklanıldığında oluşturduğumuz yeni sayfaya geçiş işlemi yapacağız.

    Yeni Sayfa oluşturma ve Sayfaya geçiş için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

    • Anroid Studio üzerinde farklı bir sayfaya geçme işlemi için yeni Java Sınıfı ve yeni Layout düzen sayfası oluşturmamız gerekiyor.Yeni Java Sınıfı için main->Java ve ardından çıkan com.[projekonumu] yazısına sağ tuş tıklayın ve New Java Class seçeneğini seçin.İsmine IkinciSayfa diyebiliriz.Ardından yeni layout düzeni için res->layout yoluna sağ tuş tıklayarak New layout resource file seçeneğini seçin.Yeni layout düzeni için ikincisayfa ismini verebiliriz.Java sınıfı ve layout düzenini oluşturmuş olduk.
    • Şimdi Java ve Layout u birbirine bağlayalım.Oluşturduğunuz yeni Java Sınıfı için yani IkinciSayfa sınıfı için aşağıdaki kodları ekleyin.
    package com.[paketkonumunuz];

    import android.app.Activity;
    import android.os.Bundle;

    public class IkinciSayfa extends Activity {

        public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
            super.onCreate(savedInstanceState);
            setContentView(R.layout.ikincisayfa);
        }

    • Projemizin anasayfasına (Main_Activity) üzerine yeni bir buton ekleyelim.Buton id si olarak ikincisayfagecis verebiliriz.
    • Butonu Anasayfamızın Java sınıfına (Main_Activity) üzerine tanıtalım ve butona tıklama özelliği verelim.
    public class MainActivity extends Activity {

        public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
            super.onCreate(savedInstanceState);
            setContentView(R.layout.activity_main);

            Button ikincisayfayagec=(Button)findViewById(R.id.ikincisayfagecis);
            ikincisayfagecis.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
                @Override
                public void onClick(View view) {

                }
            });

        }

    • Butona tıklanıldığında yeni sayfaya geçmesi için gerekli kodu yazalım.
    Button ikincisayfayagec=(Button)findViewById(R.id.ikincisayfagecis);
    ikincisayfagecis.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
       @Override
       public void onClick(View view) {
       Intent ikincisayfagecis=new Intent(MainActivity.this, IkinciSayfa.class);
       startActivity(ikincisayfagecis);
       }
    });
    • Son olarak AndroidManifes.xml dosyasına yeni oluşturduğumuz java sınıfı (IkinciSayfa) tanıtalım.
    <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
    <manifest xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"
        package="com.[paketkonumunuz]">

        <application
            android:allowBackup="true"
            android:icon="@mipmap/ic_launcher"
            android:label="UygulamaIsminiz"
            android:supportsRtl="true"
            android:theme="@style/AppTheme">
            <activity android:name=".MainActivity">
                <intent-filter>
                    <action android:name="android.intent.action.MAIN" />

                    <category android:name="android.intent.category.LAUNCHER" />
                </intent-filter>
            </activity>
            <activity android:name=".IkinciSayfa"></activity>
        </application>

    </manifest>

    Bu aşamalardan sonra Anasayfa üzerinde (MainActivity) butona tıklanıldığında yeni sayfaya geçecektir.

    Not: package=com.[paketkonumunuz] kısmını kendinize göre düzenleyin.Paket konumlarını java sınıflarının en üstünde bulabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)