Android telefonda uygulama onbellegi ne ise yarar?

Android telefonlarda uygulama onbellekleri ne ise yarar?Bunlar telefonda hangi dosyaya kaydolur?

barbaros barbaros (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android ve iOS gibi işletim sistemlerinde tıpkı bilgisayarda olduğu gibi uygulamaların bazı bilgilerini önbellekte depolar.Önbellek tüm uygulamalar için ayrıdır.Önbelleklerde uygulamaların bazı dosyaları sonraki açılışlarınızın hızlı olması amacıyla tutulurlar.Telefonlarda önbellekler içerisinde;

    • Uygulamaların şifreleri,
    • Uygulamaların içindeki bazı video ve fotoğraflar (örneğin facebook ve instagram uygulaması)
    • Eğer tarayıcı uygulamalarını çalıştırırsanız tarayıcı geçmişi ve girdiğiniz siteler hakkında bilgiler ve site parolaları

    gibi tüm bilgiler Telefonlarda uygulamalara ait dosyalarda önbellek olarak saklanır.Bu bilgilerin amacı sizin uygulamayı 2. çalıştırmanızda daha hızlı çalışmasını sağlamaktır.Örneğin facebook uygulamasını telefonda kullandınız ve çıktınız, ardından tekrar girdiniz, sizden şifre istenmeden otomatik olarak giriş yapılı olarak karşınıza gelecektir.Ya da örneğin Instagram uygulamasından çıkıp 2.defa girdiniz, daha önce gördüğünüz videolar bu sefer hızlı yüklenerek size gösterilmiş olacak.İşte buradaki tüm veriler önbellekten alınmış ve size gösterilmiş olurlar.Önbelleğin amacı sizin uygulamayı daha hızlı ve kolay kullanmanızı sağlamaktır.

    Önbellek dosyaları nerede tutulur sorusu için Android işletim sistemli bir telefona ihtiyacınız olacak.Çünkü iPhone telefonlarda dosya sistemine erişemezsiniz.Android işletim sisteminde ise dosya sistemine eriştiğinizde Her uygulamanın bir klasörü olduğunu göreceksiniz.

    Uygulamaların önbellekleri silindiğinde ise O uygulamaya ait tüm veriler de silinmiş olur.Bu açıdan Telefonunuza uygulamayı ilk kez yüklenmiş gibi olacaktır.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Peki uygulama onbellegini sildigimde tekrar o verilere ulasmamin bir yolu var mi?Kalici olarak mi siliniyor? barbaros 7 yıl önce
    • Veriler kalıcı olarak silinir.Eğer sildiğiniz veri bir fotoğraf veya video olsaydı bazı veri kurtarma programları ile belki geri getirebilirdiniz.Ancak sildiğiniz veriler birkaç parçadan oluşan ve geri kurtarıldığında da çalışması muhtemel olmayan dosyalar olacak.Bu yüzden geri getiremezsiniz. @barbaros ismailsarp 7 yıl önce