Android Telefonda Zararlı Yazılım Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Android telefonuma zaman zaman internetten çeşitli apk ve dosyalar indiriyordum ve bu indirmeler esnasında Eset Mobil Güvenlik uygulaması gerçek zamanlı koruma yapıyor, indirdiğim herşeyi tarayarak 'güvenli' olduğunu söylüyordu. Ben de buna güvenerek indirdiklerimi kullanıyordum. Daha sonra telefonuma format atarak her şeyi sildim ama içimde hep bir şüphe kaldı. Telefonumda şüphe uyandıracak herhangi bir durum da yok sayılır ama takip ediliyormuş hissinden kurtulamıyorum. Bir çok antivirüs uygulaması ile de tarattım, hepsi temiz olduğunu bildiriyor cihazımın. Ben de en son şöyle bir yönteme başvurdum, bildiğim kadarı ile casus yazılımlar internet ile çalışıyorlar. Yani benim telefonumda internet açıksa ve ben hiçbir şekilde telefonumu kullanmadığım halde internetim azalırsa bu casus yazılım olabileceğini gösterir değil mi? Ben bunu denedim, telefonumu internet açık bir şekilde bir müddet hiç kullanmadan bıraktım ve daha sonra operatörün uygulamasından internet paketimde bir azalma olup olmadığına baktım. Herhangi bir azalma olmamıştı, bu durumda cihazım temiz midir?

sselim sselim (6)
2 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Yüksek ihtimalle telefonun temiz ve sen kuruntu yapıyorsun.

    Ever casus yazılımların veri sızdırmak için internete ihtiyacı olur. En güzel anlama yöntemi de budur.  Çünkü casus yazılımlar ekran görüntüsü alır, yazışmaları kaydeder, video çeker, ortam dinler. Ve tüm bu verileri uzaktaki bir sunucuya gönderir ki casus yazılımı yükleyen kişi erişebilsin. Bu durumda da internet veri kullanımı olur.  Telefonunda casus yazılım var ve internetin yok diyelim o zaman casus yazılım hiç bir şey yapamaz. Uzaktan komut alamaz ya da senden veri çalıp yollayamaz.

    murat murat (12492)
    2 ay önce cevaplandı