Antimalware service executable nedir?

Antimalware service executable virüs mü?

Antimalware service executable nasıl kapatılır?

Antimalware service executable neden aşırı CPU kullanıyor?

Antimalware service executable kaldırmak mümkün mü?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Antimalware service executable nedir?

    Antimalware service executable, Windows Defender uygulamasına ait önemli bir parçadır. Bilindiği gibi Windows Defender, Windows işletim sisteminin içinde bulunan entegre antivirüs programıdır.

    Windows 10 işletim sistemi ilk yüklendiğinde içinde gömülü olarak Windows Defender adında antivirüs programı gelir. Antimalware service executable, Windows Defender uygulamasının arka planda çalışan hizmetidir.

    Antimalware service executable adı MsMpEng.exe dosyasının görev yöneticisinde görünen adıdır. MsMpEng.exe dosyası Windows işletim sisteminin bir parçasıdır.

    Antimalware service executable arka planda sürekli çalışır. Dosya işlemlerini izler. Şüpheli bir durum olursa bunu engeller ve sizi uyarır. Özellikle program kurulumu yaparken, dosya indirirken bu işlemleri izler. Virüs varsa sizi uyarır.

    Antimalware service executable virüs mü?

    Antimalware service executable virüs değildir. Windows'a ait bir sistem bileşenidir. Görev yöneticisinde gördüğünüzde virüs diye panik yapmanıza gerek yok.

    Antimalware service executable neden aşırı CPU kullanıyor?

    Eğer Antimalware service executable aşırı CPU kullanıyorsa, dosyaları virüslere karşı tarıyor demektir. Özellikle bilgisayarı kullanmadığınız boş anlarda devreye girer ve sistem dosyalarını virüslere karşı tarar.

    Diğer antivirüs programları gibi Antimalware service executable de zaman zaman sistem dosyalarını otomatik olarak tarar. Bu da aşırı CPU kullanımı olararak görev yöneticisine yansır.

    Yine zaman zaman Antimalware service executable güncelleme indirir ve kurar. Bu durumda da CPU aşırı kullanılıyor görünür. Antivirüs programlarının veritabanlarını güncel tutmaları gerekir. Antimalware service executable de veritabanı güncellemesi yaparken aşırı CPU kullanır.

    Antimalware service executable nasıl kapatılır? Kapatsam bir zararı olur mu?

    Antimalware service executable hizmetini kapatmanızı önermem. Antimalware service executable temel olarak bilgisayarınızı virüslere karşı korur. Eğer bilgisayarınıza başka antivirüs programı yükleyecekseniz Antimalware service executable hizmetini kapatabilirsiniz.

    Bu durumda siz kapatmasanızda Antimalware service executable hizmeti otomatik olarak duracaktır.

    Antimalware service executable nasıl kapatılır?

    Antimalware service executable hizmetini illa kapatmak istiyorsanız şu yolu izleyin:

    1. Windows 10 arama bölümüne Windows Defender yazın.
    2. Windows Defender Güvenlik Merkezi simgesini tıklayın.
    3. Virüs ve Tehdit korumasını tıklayın.
    4. Virüs Tehdit Koruması Ayarlarını tıklayın.
    5. Gerçek Zamanlı Koruma: Kapalı konumuna getirin.
    6. Bulut Tabanlı Koruma: Kapalı konumuna getirin.
    7. Güvenlik Merkesinden çıkın.

    Bu şekilde Windows Defender'i dolayısıyla Antimalware service executable hizmetini kapatmış oldunuz.

    murat murat (12492)