Antivirüs programları tüm dosyaları tarıyor mu?

Benim sorum Antivirüs programları ile ilgi.

Telefondaki ve Bilgisayardaki İyi Antivirüs proramları her dosyayı tarıyormu bilgisayardaki muhtemelen tarıyodur diye düşünüyorum fakat telefondan emin olamıyorum. Telefondaki antivirüs programları her dosyayı tarıyormu?Ayrıca kullandığım programlar iyimi?                         Telefon Android

Kullandığım Programlar;

Avast Mobile Security

Malwarebytes Mobile

Avast Security(Bilgisayar)

Eset (Başka Bilgisayarda)

selocan787 selocan787 (107)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Antivirüsler her dosyayı taramaz. Bazı dosyaları tararlar bilgisayar için örneğin .exe, .dll, .vbs, scr gibi uzantılar taranır. Bunu yapmalarındaki bazı dosya türlerinin virüs barındırmamasıdır. Örneğin jpg, bmp, png gibi resim formatları, mp4, avi gibi video formatları, txt, log gibi metin tabanlı log dosyalarının taranmasına gerek yoktur.

    Bu dosyalara virüs bulaşmaz. Bulaşsa bile çalıştırılabilir dosya olmadıkları için bilgisayara zarar veremezler. Bu sebepten antivirüs programları bu dosyaları genelde taramaz.

    Telefonda da bu mantık geçerli. Telefonda şöyle bir sıkıntı var. Antivirüs uygulamaları da olsa bazı dosyalara erişemiyorlar. Bunun nedeni o dosyalara erişim yetkilerinin olmaması. Android telefonlarda sistem dosyalarına erişmek için root yetkisinin olması gerekir. Eğer telefon rootlu değilse antivirüs de belirli bir yere kadar erişebilir.

    Kullandığın programlar bu alandaki en iyi programlardan.

    murat murat (12492)
    6 yıl önce cevaplandı

      Her dosyayı taramıyor. O yüzden ayarlarıyla aşırıya kaçmadan oynamak zorundasın virüs temizleyeceksen mesela.

      kalemlik100 kalemlik100 (14)