Apple CarPlay nedir? Hangi araçlar CarPlay ile uyumlu?

Apple CarPlay nedir?

Hangi araçlar Apple CarPlay ile uyumlu?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Apple CarPlay nedir?

    Apple CarPlay telefonu araçlarımızda kullanmayı sağlayan küçük bir işletim sistemi olarak düşünülebilir.CarPlay özelliğini kullanabilmek için kullanılan otomabilinde CarPlay özelliğini desteklemesi gerekiyor.Bu açıdan 2016 modem otomobillerin bazılarında şimdilik bu özellik var.2017 yılında çıkacak otomatillerde bu özelliğin genişlemesi düşünülüyor.

    Apple CarPlay nasıl çalışır?

    Apple CarPlay destekli bir aracınız varsa telefonunuzu kablo ile aracınıza bağlıyorsunuz.Ardından tüm gerekli işlemler otomatik olarak yapılıyor veya size sadece birkaç tuşa basmak yeterli geliyor.Ardından telefon ile otomobiliniz birbirini tanıyor ve iletişim kurmaya başlıyor.Tüm bağlantı prosodürleri bittikten sonra otomobilin ekranında küçük bir apple işletim sistemi benzeri ekran ile karşılaşıyorsunuz.Bi açıdan telefonunuzu aracınıza yansıtıyormuş gibi düşünebilirsiniz.

    Otomabil ekranında yansıtılan ekran sayesinde telefonunuzu elinize almadan, otomobilniz üzerinden yönetebiliyorsunuz.

    Aplle CarPlay sayesinde birçok işlemi yapabiliyorsunuz.Bunlardan bazıları;

    • Arama yapabiliyorsunuz.
    • Müzik dinleyebilirsiniz.Bu sayede telefon üzerinden tüm müziklerinize ulaşabileceksiniz.
    • Yol tarifi alabilirsiniz.
    • Mesaj yollayabilirsiniz.

    CarPlay sayesinde tüm bu özellikleri telefonunuzu elinize almadan araç ile yönlendirebilmek gerçekten güzel düşünülmüş.

    Hangi araçlar CarPlay ile uyumlu?

    Tabi CarPlay özelliğini çalıştırabilmek için kullandığımız araçlarında bu özelliği desteklemesi gerekiyor.Apple internet sitesi üzerinden desteklenen araçlar listesini yayınlıyor.Buradan ilgili listeye ulaşabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)