APU sistemde RAM mi SSD mi alınmalı?

İşlemciAMD Ryzen 5 2400G 3.60 Ghz 6MB AM4+ İşlemci

AnakartAsus B450M-K Prime 2133mhz-3200mhz(OC) AM4 mATX Anakart

BellekCorsair 8GB(2x4) Vengeance Lpx Siyah 3000mhz CL16 DDR4 Ram (CMK8GX4M2C3000C16)

Ekran KartıAPU - Ryzen Vega

Sabit DiskWD 1TB Blue 64MB 7200rpm (WD10EZEX) Harddisk

KasaCoolerMaster Masterbox Lite 3.1 2x120mm Kırmızı Fan

Güç KaynağıCoolerMaster 500W MWE Sersisi 80+ Güç Kaynağı

Bu sistemi almayı planlıyorum. 2 seçeneğim var ya 16gb RAM olacak şekilde alıcam ya da 240gb ssd takıcam. Hangisi benim için daha verimli olur genel anlamda?

treajen treajen (43)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sistem ne olursa olsun bence SSD bir bilgisayarda mutlaka olmalı. Ben dizüstü bilgisayarımda SSD yükseltmesi yaptıktan sonra gözle görülür bir performans artışı yaşadım.

    Benim tavsiyem 8 GB RAM + 240 GB SSD yapabilirsin. Ya da 16 GB RAM'e ihtiyacım illa var diyorsan onun yerine hard diskten de kısabilirsin. Hard disk 500 GB olabilir mesela.

    Ama mutlaka SSD olmalı bana sorarsan. Ayrıca sistemin çok güzel. Bu sistemde hard disk yalnızca depolama olarak kullanılmalı. SSD'ye işletim sistemini kur ki sistem hak ettiği performansı sana yaşatsın.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      SSD mekanik diskten çok daha hızlıdır ve fark yaratır. 8GB veya 16GB RAM farkını sen 8GB'ın üzerinde bellek kullanımında fark edersin. Ama SSD'nin farkını her aşamada hissedersin. O yüzden şüphesiz SSD alman çok daha doğru olur.

      Tabi sistemin APU olacağı için doğrudan VRAM olarak sistem belleğini bullanacaktır. Ben yine de bu durumda SSD almanın daha doğru olacağı inancındayım.

      hakan hakan (15424)