Ara sunucu kullan kapanmıyor sorununun çözümü nedir?

Windows 10 Edge tarayıcısı içinden ara sunucu kullan seçeneğini kapatmak istiyorum.  Fakat ara sunucuyu kullan seçeneği açık ve pasif durumda. Ara sunucu kullan kapanmıyor.

Windows 10 ara sunucu kullan kapanmıyor sorununu nasıl çözerim?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 Ara sunucu kullan kapanmıyor sorununun çözümü nedir?

    Windows 10 işletim sisteminde Ara sunucu Ip adresi gizlemek, bir vekil sunucu üzerinden internete çıkmak için kullanılır. Normalde ara sunucu şu şekilde kapatılabilir:

    Edge içinden Ara sunucu ayarlarını kapatma:

    1. Edge tarayıcısını açın.
    2. Sağ üst köşedeki ... simgesini tıklayın.
    3. Ayarlar seçeneğine gidin.
    4. Ayarlar bölümünün altındaki Gelişmiş Ayarları Görüntüle seçeneğini tıklayın.
    5. Ara sunucu kurulumu > Ara sunucu ayarlarını aç seçeneğini tıklayın.
    6. El ile ara sunucu kurulumu bölümünü bulun.
    7. Burada Ara sunucu kullan seçeneğini kapalı konuma getirin.
    8. Ara sunucu sayfasını X simgesine tıklayarak kapatın.

    Fakat bazen yüklü olan bir program veya zararlı yazılımlar Ara sunucu kullan seçeneğini pasif konuma getirler ve bu durumda bu ayarı değiştiremezsiniz.

    Öncelikle ilk yapmanız gereken varsa bir proxy, VPN yazılımı kullanıyorsanız bunu kaldırmak olmalıdır. Çünkü proxy yazılımları bu ayarı kendileri kontrol ederler ve çalıştıkları anlarda bu alanı pasif hale getirirler.

    Diğer bir ihtimal bilgisayarınıza zararlı bir yazılım yüklenmiş olmasıdır. Eğer bir malware, adware türü zararlı yazılım bilgisayarınıza bulaştıysa sizi proxy, ara sunucu üzerinden internete çıkmaya zorluyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken bilgisayarı anti-malware yazılımları ile taramak olmalıdır.  Bilgisayarınız aşağıdaki iki yazılımla tarayın.

    Bu yazılmlardan özellikle Adwcleaner tarayıcı temizliği, zararlılardan arındırılması konusunda oldukça başarılıdır. Malwarebytes ise virüs, malware konusunda son derece başarılıdır. Bu iki yazılımla bilgisayarınızı taratın.

    Tüm bu işlemler sonuç vermezse kayıt defteri üzerinden ara sunucuyu kapatabilirsiniz.

    Ara sunucuyu kayıt defteri üzerinden kapatma:

    1. Windows ve R tuşlarına basın ve açılan pencereye regedit yazıp enter tuşuna basın.
    2. Regedit üzerinde şu yolu izleyin:
      Bilgisayar\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings
    3. Sağ panelde ProxyEnable ayarını bulun ve çift tıklayın.
    4. 1 değerini 0 yapın.
    5. Bu şekilde ara sunucuyu kapattınız.
    6. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın.
    hakan hakan (15424)